Загружается, подождите...

Полідекстран (Polydextran)


міжнародна назва: декстран;

основні фізико-хімічні властивості: прозора, безбарвна або ледь жовтуватарідина;

склад: 100 мл розчину містять декстрану – 70 – 6 г; натрію хлориду – 0,9 г;допоміжні речовини: вода для ін’єкцій.

Форма випуску. Розчин для інфузій.

Фармакотерапевтична група. Кровозамінники та білкові фракції плазми крові.Декстран. Код АТС В05А А05.

Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Полідекстран – плазмозамінюючий розчин з вираженоюгемодинамічною дією. Оскільки його молекулярна маса близька до такої альбуміну,препарат довго циркулює в крові та затримує рідину, що і обумовлює йогогемодинамічні властивості. При введенні у кров декстран-70 швидко підвищуєартеріальний тиск при гострій крововтраті і на значний проміжок часу утримуєйого на підвищеному рівні.Фармакокінетика.Препарат виводиться із організму головним чиноміз сечею (у першу добу до 50 %). Незначна кількість затримується вретикуло-ендотеліальній системі, де поступово розкладається до глюкози.

Показання для застосування. Гостра крововтрата, обмороження,травматичний, операційний, опіковий, інтоксикаційний, септичний шок.

Спосіб застосування та дози. Застосовується внутрішньовенно.Полідекстран можна вводити лише післяпопереднього проведення внутрішньошкірної проби за винятком випадків наданняневідкладної (ургентної) допомоги при шоковому стані (у цьому разі треба мативсі необхідні препарати для усунення можливих алергічних реакцій).Внутрішньошкірна проба проводиться за 24 годинидо інфузії препарату.Методика проведення внутрішньошкірної проби длявизначення індивідуальної чутливості до Полідекстрану.Із пляшки з препаратом, дотримуючись правиласептики, шприцем відбирають 0,2 – 0,3 мл Полідекстрану і після заміни голки нашприці на стерильну голку для внутрішньошкірних ін’єкцій внутрішньошкірновводять 0,05 мл препарату в середню третину внутрішньої поверхні передпліччя.Правильність введення препарату контролюєтьсявізуально (отримання “лимонної кірочки”). Оцінку реакції лікар здійснює через24 години.Наявність місцевої реакції у вигляді почервоніння(площа, діаметр якої перевищує 1,5 см) або виникнення папули, а також симптомівзагальної реакції організму (нудота, запаморочення) свідчать про підвищенучутливість організму до Полідекстрану і неможливість використання цьогопрепарату у даного хворого.Результати проби реєструються в історії хвороби.Слід пам’ятати, що шкірна проба не дає змоги виявити сенсибілізацію доПолідекстрану у 100% хворих. При відсутностібудь-яких реакцій хворому вводять необхідну кількість препарату тієї серії, щобула використана для проведення внутрішньошкірної проби, контролюючи реакцію пацієнта:після повільного введення перших 5 крапель припиняють введення на 3 хв., потімвводять ще 30 крапель і знову припиняють вливання на 3 хв. При відсутностіреакції продовжують введення препарату. Результати біологічної проби реєструютьв історії хвороби.При гострому шоці, що виник внаслідок крововтрати, травми тощо,препарат вводять струминно дорослим від 400 до 1 200 мл за один раз (принеобхідності до 2000 мл). У разі підвищення артеріального тиску до рівня,близького до норми, переходять на крапельне введення. При крововтраті понад 500мл введення препарату поєднують з гемотрансфузією.Для профілактики шоку при операціях препарат вводять крапельно до 500мл, у разі значного зниження артеріального тиску переходять на струминневведення. Дітям призначають із розрахунку 10 – 15 мл на 1 кг маси тіла.Для лікування опікового шоку в першу добу дорослим вводять до 2 – 3 л,а в наступний день – до 1 500 мл. Дітям у першу добу вводять по 40 – 50 мл на 1кг маси тіла, а в наступний день – до 30 мл/кг

Побічна дія. Можуть виникати алергічні реакції (свербіж шкіри,шкірні висипи, набряк Квінке), гарячка, біль у суглобах, спині, гіпотензія,нудота, блювання, бронхоспазм. Анафілактичний шок.Можуть мати місце порушення згортання крові (гіпокоагуляція).

Протипоказання. Підвищена чутливість до декстрану, підвищенасхильність до алергічних реакцій, травми черепу з підвищеннямвнутрішньочерепного тиску, крововиливи в мозок, важкі порушення гемокоагуляції(тромбоцитопенія, тромбоцитопатія, дефіцит фактора VIII та ін.), а також стани,при яких неможна вводити значну кількість рідини (захворювання нирок з анурією,серцево-судинна недостатність, гіперволемія).З обережністю використовують препарат у разі хронічних захворюваньпечінки.

Передозування. Передозування препаратом може проявитися у виглядіперевантаження кровообігу, гіперволемії, зниження згортання крові. Терапіясимптоматична.

Особливості застосування. Вливання препарату може вплинути на правильністьвизначення групи крові, рівнів глюкози, білірубіну та протеїнів у крові,питомої ваги сечі.Необхідноконтролювати показники згортання крові.При вливанніпрепарату показник гемоглобіну не повинен знизитися нижче 90 – 100 г/л,показник гематокриту – нижче 0,3.Під час вагітності або лактації препарат вводять лише у винятковихвипадках через загрозу анафілактичної реакції.Схильність до алергічних реакцій спостерігається у пацієнтів, якимраніше вводили декстранвмісні препарати, а також у пацієнтів – носіївпневмококів (хронічне запалення жовчних шляхів, хронічні бронхіти).Полідекстран застосовують тільки в клінічних умовах.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. У препаратне слід додавати будь-якілікарські засоби.При одночасному застосуванні разом із гепарином препарат можепідвищувати його антикоагулянтні властивості.

Умови та термін зберігання. Зберігатипри температурі від 10 до 25 °С. Термін придатності – 2 роки.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z