Загружается, подождите...

Форкал (Phorcal)


міжнародна та хімічна назва: кальцитріол;

основні фізико-хімічні властивості

: оранжевого кольору, овальної форми, м’які желатинові капсули, якімістять маслянисту рідину;

склад

:1 капсула містить: кальцитріолу В.Р. 0,25 мкг;допоміжніречовини: олія кукурудзяна;желатиноваоболонка: желатин, гліцерин,сорбітол 70% розчин, натрію метилпарабен, натрію пропілпарабен, барвник(сонячний захід жовтий), титану двоокис, вода очищена.

Форма випуску. Капсули.

Фармакотерапевтична група. Препарати вітаміну D та його аналоги. Код АТС А11С С04.

Фармакологічні властивості. Кальцитріол - один із найважливішихактивних метаболітів вітаміну D3. Він звичайно утворюється в ниркахзі свого попередника, 25-гідроксихолекальциферолу. У нормі організм людинивиробляє 0.5-1.0 мкг кальцитріолу за добу, у період посиленого розвитку кісток(ріст або вагітність) - трохи більше. Кальцитріол сприяє всмоктуванню кальцію вкишечнику і регулює мінералізацію кісток. Фармакологічний ефект разової дозикальцитріолу триває 3-5 днів. Ключова роль кальцитріолу в регуляціїкальцієвого обміну, що полягає в стимуляції активності остеобластів кістяка,являє собою надійну фармакологічну основу для його терапевтичної дії приостеопорозі. Фармакокінетика. Всмоктування. Кальцитріол швидко всмоктується в кишечнику.Після одноразового перорального прийому 0.25-1.0 мкг препарату максимальнаконцентрація в сироватці досягається через 3-6 годин. При повторному прийомірівноважні концентрації досягаються в межах 7 діб і залежать від величини дози.Розподіл Після одноразового перорального прийому 0.5мкг Форкала середнє значення концентрації кальцитріола в сироватці піднімалосявід вихідної величини 40.0±4.4 пкг/мл до 60.0±4.4 пкг/мл через 2 години, апотім падало до 53.0±6.9 через 4 години, до 50.0±7.0 через 8 годин, до 44±4.6через 12 годин і 41.5±5.1 пкг/мл через 24 години. У крові кальцитріол та інші метаболітивітаміну D зв'язуються зі специфічними білками плазми. Можна припустити, що екзогенний кальцитріолпроникає із крові матері в кровоток плода та в грудне молоко. Метаболізм Було ідентифіковано кілька метаболітівкальцитріолу, кожний із яких має різні властивості вітаміну D:1α,25-дигідрокси-24-оксохолекальциферол,1α,23,25-тригідрокси-24-оксохолекальциферол,1α,24R,25-тригідроксихолекальциферол, 1α,25R-дигідроксихолекальциферол-26,23S-лактон,1α,25S,26-три-гідроксихолекальциферол,1α,25-дигідрокси-23-оксохолекальциферол,1α,25R,26-тригідрокси-23-оксохолекальциферол і 1α-гідрокси-23-карбокси-24,25,26,27-тетранорхолекальциферол. Виведення Період напіввиведення кальцитріолу ізсироватки становить 9-10 годин. Однак фармакологічна дія одноразової дозикальцитріолу триває не менш 7 діб. Кальцитріол виводиться з жовчю. Післявнутрішньовенного введення міченого кальцитріолу здоровим добровольцям у межах24 годин близько 27% радіоактивності виявляється в калі і близько 7% - у сечі.Після перорального прийому 1 мкг міченого кальцитріолу здоровими добровольцямиблизько 10% загальної радіоактивності виявляється в сечі протягом 24 годин. На6-й день після внутрішньовенного введення міченого кальцитріолу в сечівиявляється 16%, а в калі - 49% сумарної радіоактивності. Фармакокінетика в особливих випадках У хворих з нефротичним синдромом або ухворих, що знаходяться на гемодіалізі, рівні кальцитріолу в сироватці знижені,а максимальна концентрація досягається пізніше.

Показання для застосування. Підтверджений постменопаузальний остеопороз;ниркова остеодистрофія у хворих із хронічною нирковою недостатністю, особливоякі знаходяться на гемодіалізі; післяопераційний гіпопаратиреоз; ідіопатичнийгіпопаратиреоз; псевдогіпопаратиреоз; вітамін-D-залежний рахіт;гіпофосфатемічний вітамін-D-резистентний рахіт (фосфат-діабет).

Спосіб застосування та дози. Під час терапії кальцитріолом доза залежитьвід виду і тяжкості гіпокальціємії пацієнта і повинна підбиратися індивідуальнодля підтримки концентрацій кальцію в сироватці на рівні 9 – 10 мг/дл.При нирковій недостатності: Для лікування гіпокальціємії і наслідківостеопорозу у пацієнтів із хронічною нирковою недостатністю, які знаходяться надіалізі, звичайна вихідна оральная доза кальцитріолу для дорослих становить0.25 мкг/добу при інтервалах від 4- до 8 тижнів. Для більшості пацієнтів, якізнаходяться на гемодіалізі, необхідні дози кальцитріолу 0.5-1.0 мкг/доба. Удітей старше 6 років, які знаходяться на гемодіалізі, застосовуються дозикальцитріолу 0.25-2.0 мкг/добу для збільшення вмісту кальцію в сироватці ізниження концентрації паратиреоїдного гормону.Додіалізний період: Для лікування вторинного гіперпаратиреоїдизму іостеопорозу у дорослих і дітей віком 6 років і старше з нирковою недостатністювід помірної до тяжкої, звичайна початкова доза кальцитріолу становить 0.25 мкг1 раз у добу. При необхідності доза може бути збільшена до 0.5 мкг 1 раз надобу. Гіпопаратиреоїдизм і псевдогіпопаратиреоїдизм,рахіт: Для лікуваннягіпопаратиреоїдизму і псевдогіпопаратиреоїдизму у дорослих і дітей віком 1 рікі старше звичайна початкова доза кальцитріолу становить 0.25 мкг/добу. Дозаможе бути збільшена на термін від 2 до 4 тижнів. Для більшості дорослих і дітейвіком 6 років і старше необхідні дози кальцитріолу 0.5-2.0 мкг/добу. Длябільшості дітей віком 1-5 років з гіпопаратиреоїдизмом необхідні дозикальцитріолу 0.25-0.75 мкг/добу. Дози при інших станах: У дітей старше 6 років і деяких дорослих з вітамінD-залежним рахітом застосовувалися дози кальцитріолу 1мкг/добу для контролювмісту кальцію в сироватці і лікування рахіту або остеомаляції. Допускаєтьсяодночасне застосування фосфатних солей.

Побічна дія. ВітамінD зазвичай добре переноситься. Можуть виникати такі побічні ефекти: нудота,блювота, втрата апетиту, запор, діарея, болі в шлунку, спрага, слабкість,головний біль, сонливість, запаморочення, болі в кістках, сухість у роті,підвищене сечовипускання, рідко - незначне підвищення АЛТ, АСТ у плазмі.Можливі алергічні реакції (свербіж, висипи).

Протипоказання. Препарат протипоказаний при підвищеній чутливостідо будь-якого інгредієнта, що входить до складу препарату. Гіперкальціемія,гіпермагніемія, гіперфосфатемія (за вийнятком гіперфосфатемії пригіпопаратиреозі), періоди вагітності і лактації, виразкова хвороба шлунка тадванадцятипалої кишки, захворювання печінки, нефролітіаз.

Передозування. Симптоми передозування можуть включати слабкість,головний біль, втрату апетиту, нудоту, блювоту, спазми шлунка, запаморочення ішум у вухах. Специфічного антидота не має. У разі передозування лікуванняповинне бути симптоматичним.

Особливості застосування. Існує тісний зв'язок між лікуваннямкальцитріолом і виникненням гіперкальціємії. Гіперкальціємія може викликатисьраптовим збільшенням надходження кальцію в організм при зміні харчування(наприклад, підвищеному споживанні молочних продуктів) чи безконтрольномуприйомі препаратів кальцію. При застосуванні Форкалу обов'язково необхіднедотримання запропонованої дієти; пацієнтів слід також навчити розпізнаватисимптоми гіперкальціємії. Особливо великому ризику розвиткугіперкальціємії піддаються хворі, тривалий час прикуті до ліжка, наприклад, ті,що перенесли операцію. Кальцитріол збільшує вміст неорганічнихфосфатів у сироватці. Цей ефект, будучи бажаним у хворих з гіпофосфатемією,потребує обережності стосовно хворих з нирковою недостатністю через небезпекуектопічної кальцифікації. У таких випадках слід підтримувати вміст фосфатів уплазмі на нормальному рівні (2-5 мг/100 мл, чи 0.65-1.62 ммоль/л) шляхомперорального прийому препаратів, що зв'язують фосфати, і низькофосфатної дієти.Хворим з вітамін-D-резистентним рахітом(сімейною гіпофосфатемією), що одержують Форкал, потрібно продовжувати пероральнийприйом фосфатів. Необхідно, однак, пам'ятати про стимуляцію кишковоговсмоктування фосфатів під дією Форкалу, оскільки цей ефект може змінити потребув додатковому введенні фосфатів. Необхідно регулярно визначати вміст кальцію,фосфору, магнію і лужної фосфатази в сироватці, а також кальцію і фосфатів удобовій сечі. У ході стабілізуючої фази лікування Форкалом необхідноконтролювати вміст кальцію в сироватці крові не рідше 2 разів на тиждень. Оскільки кальцитріол - найефективнішийметаболіт вітаміну D із всіх існуючих, під час лікування Форкалом не слідпризначати інші препарати вітаміну D, щоб уникнути розвитку гіпервітамінозу D. Якщо хворий переводиться з ергокальциферолу(вітамін D2) на кальцитріол, нормалізація вмісту ергокальциферолу вкрові може зайняти кілька місяців. Хворим з нормальною функцією нирок, щоприймають Форкал, потрібно уникати зневоднювання, стежачи за достатнімнадходженням рідини.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Оскільки кальцитріол - один із найважливішихактивних метаболітів вітаміну D3, щоб уникнути можливих адитивнихефектів і гіперкальціємії на час лікування Форкалом слід припинити прийомлікарських доз вітаміну D і його похідних. Хворим потрібно суворо дотримуватись дієтичнихрекомендацій, що особливо стосуються споживання кальцію, а також уникатинеконтрольованого додаткового прийому препаратів, що містять кальцій. Одночасне лікування тіазидними діуретикамизбільшує ризик гіперкальціємії. Хворим, що одержують препарати наперстянки,дозу кальцитріолу потрібно підбирати дуже обережно, оскільки гіперкальціємія уних може провокувати аритмії. Існує функціональний антагонізм міжаналогами вітаміну D, що посилюють всмоктування кальцію, і кортикостероїдами,що його пригнічують. Препарати, що містять магній (наприклад,антациди), можуть викликати гіпермагніємію і тому не повинні призначатисяхворим, які отримують лікування програмним гемодиалізом під час лікуванняФоркалом. Оскільки Форкал впливає на транспортфосфатів у кишечнику, нирках і кістках, доза препаратів, що зв'язують фосфати,повинна бути скоригована залежно від рівня фосфатів у сироватці (у нормі - 2-5мг/100 мл, чи 0.65-1.62 ммоль/л). Застосування таких індукторів ферментів, якфенитоїн чи фенобарбітал, може посилити метаболізм і тим самим знизитиконцентрацію кальцитріолу в сироватці, тому при одночасному застосуванні цихпрепаратів можуть знадобитися більш високі дози кальцитріолу. Холестирамін може зменшувати кишковевсмоктування жиророзчинних вітамінів і, в тому числі, кальцитріолу. Слід дотримуватися обережності у пацієнтів,що приймають дигоксин, холестирамин, колестипол, мінеральне масло, триазиднідіуретики, фенобарбітал, фенітоїн, стероїди.

Умови та термін зберігання. Зберігати в недоступному для дітей,сухому, захищеному від світла місці, при температурі не вище 25 С.Термін зберігання – 24 місяці.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z