Загружается, подождите...

Парацетамол (Paracetamol)


міжнародна та хімічна назви: paracetamol; пара-ацетамінофенол;

основні фізико-хімічні властивості: таблетки круглої форми, білого або білого зкремуватим відтінком кольору, з плоскою поверхнею, зі скошеними краями (фаскою)та рискою;

склад: 1 таблетка містить парацетамолу 200 мг;допоміжні речовини

: крохмаль картопляний, патока крохмальна,кальцію стеарат.

Форма випуску. Таблетки.

Фармакотерапевтична група. Аналгетики та антипіретики. Аніліди.Код АТС N02B Е01.

Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Препарат має аналгетичну, жарознижувальну і слабкупротизапальну дію. Механізм дії пов’язаний з пригніченням синтезупростагландинів, переважним впливом на центр терморегуляції в гіпоталамусі.Фармакокінетика.Швидко і практично повністю всмоктується втравному тракті. Біодоступність при прийомі внутрішньо – 100%. Максимальнаконцентрація в плазмі визначається через 30-60 хв після прийому внутрішньо.Добре проникає в тканини. Приблизно 25% введеного парацетамолу зв’язується збілками плазми. До 80% прийнятої дози метаболізується в печінці шляхомкон’югації з глюкуроновою кислотою і сульфатування, лише 3% виділяється ізсечею в незміненому вигляді.Період напіввиведення – 2-4 години у здорових добровольців і 8-12 годину хворих із захворюваннями печінки.

Показання для застосування. Больовий синдром слабкої та помірної інтенсивностірізного генезу (головний біль, мігрень, зубний біль, невралгія, міалгія,альгодисменорея, біль при травмах, опіках). Лихоманка при інфекційно-запальнихзахворюваннях.

Спосіб застосування та дози. Препарат призначають внутрішньо.Дорослим та підліткам старше 12 років (маса тілабільше 40 кг) разова доза – 500–1 000 мг, максимальна добова доза – 4 г.Кратність прийому – до 4 разів на добу. Тривалість курсу лікування 5 днів.Максимальна добова доза для дітей від 9 до 12 років– 2,0 г. Кратність прийому – 4 рази на добу з інтервалом – не менше 4 годин.Парацетамол слід застосовувати через 1-2 години після прийому їжі,запиваючи великою кількістю рідини.

Побічна дія. Можливі нудота, біль в епігастрії; алергічніреакції (висипання на шкірі, свербіж, кропив’янка, набряк Квінке). Рідко –анемія, тромбоцитопенія, метгемоглобінемія. При тривалому застосуванні увисоких дозах можлива гепатотоксична дія.

Протипоказання. Підвищена чутливість до препарату; вираженіпорушення функції печінки і/або нирок; дефіцит ферментуглюкозо-6-фосфатдегідрогенази; захворювання крові. Дітям до 9 років непризначають препарат у даній лікарській формі.

Передозування. Можливе посилення описаних побічних реакцій.

Особливості застосування. Обережно призначають хворим із порушенням функціїпечінки і нирок, із доброякісною гіпербілірубінемією, при вагітності талактації, а також пацієнтам літнього віку.При застосуванні парацетамолу необхідний контроль за картиноюпериферичної крові і функціональним станом печінки.Під час лікування парацетамолом забороняється вживати алкогольні напої,оскільки це сприяє посиленню гепатотоксичності парацетамолу. Взаємодія з іншими лікарськимизасобами. При одночасному застосуванні парацетамолу з метоклопрамідомможливе посилення абсорбції парацетамолу; з пробенецидом – зміна екскреції таконцентрації парацетамолу в плазмі крові. При застосуванні колестирамінупротягом не менше 1 години після прийому парацетамолу можливе зменшенняабсорбції останнього.При одночасномузастосуванні парацетамолу з похідними кумарину можливий розвитокгіпопротромбінемії.Широко застосовують у різних комбінаціях з кислотою ацетилсаліциловою,кодеїном, кофеїном, при цьому зменшується токсичність парацетамолу, атерапевтичний ефект його підсилюється.Рифампіцин, фенобарбітал і алкоголь підсилюють гепатотоксичну діюпарацетамолу.

Умови та термін зберігання. Зберігати в недоступному для дітей, захищеному відсвітла місці при температурі не вище 25 0С. Термін придатності – 3 роки.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z