Загружается, подождите...

Кисеньмедичний газоподібний (Oxygenummedicinalis gaseous)


основні фізико-хімічні властивості: безбарвний газ без запаху і смаку;малорозчинний у воді (приблизно 1:43);

склад: кисню не менше 99,5%.

Форма випуску. Газ.

Фармакотерапевтична група. Медичні гази. Код АТС V03А N01

Фармакологічні властивості. Бере участь в окисно-відновних процесах.ФармакодинамікаКисень належить до препаратів групи антигіпоксантіві антиоксидантів. Має здатність зв’язуватися з гемоглобіном крові в легенях і вкомплексній сполуці з гемом переноситься до клітин організму. Є сильнимокислювачем і необхідним елементом у метаболічних перетвореннях вуглеводів,білків і жирів в енергетичний матеріал для забезпечення життєдіяльностіорганізму.ФармакокінетикаВ організмі людини кисень дифундує через легеневутканину в кров, з’єднуючись з гемоглобіном еритроцитів і частково розчиняючисьу плазмі. Далі відбувається транспортування кисню до тканин організму, де віндифундує в міжклітинну рідину тканини. Кінцевий етап дихання – утилізація киснюпри біологічному окисленні і утворення енергії в клітинах, далі через ряд змінвиділяється легенями в сполученому вигляді як діоксид вуглецю (СО2).

Показання для застосування. Захворювання, що супроводжуються гіпоксією:Органів дихання:пневмонія;набряк легенів;бронхіальна астма;пневмосклероз.Серцево-судинна система:серцева недостатність;коронарна недостатність.Отруєння:окисом вуглецю;синільною кислотою;задушливими газами.При проведенні загальної анестезії в поєднанні з інгаляційниминаркотиками; у комбінації з інгаляційними газоподібними загальними анестетикамиі в післяопераційний період.Приготування кисневих коктейлів, пінок.Інфекційні хвороби:аскаридоз і трихоцефальоз.

Спосіб застосування та дози. У госпітальних умовах частіше застосовуютьяк інгаляції через спеціальні маски із гуми або пластичних мас, підключенихбезпосередньо до сталевих балонів, що містять кисень.В амбулаторній практиці і вдома частішевикористовують спеціальні гумові або пластикові контейнери (подушки), заповненікиснем або його сумішшю.Для гіпербаричної оксигенації, тобто подачі киснюпід підвищеним тиском, застосовують спеціальні вентиляційні, так званібарокамери, де кисень надходить як інгаляційним шляхом, так через слизовіоболонки та шкіру.Найчастіше застосовують інгаляційно у вигляді сумішіз повітрям у концентрації 40-60% в об’ємі 4-5 літрів за хвилину. Використовуютьтакож суміш під назвою “карбоген”, яка складається із 95% кисню і 5%вуглекислого газу. Звичайно суміш подають зволоженою.При гіпербаричній оксигенації кисень подають підтиском 1,2-2 атм. Для терапевтичних цілей звичайно проводять 8-10 сеансів.Для лікування аскаридозу кисень вводять у шлунокчерез тонкий шлунковий або дуодентальний зонд. Зонд бажано вводити через ніс. Кисеньвводять 2 дні поспіль, уранці, натщесерце або через 4 години після їди. Дітямдо 10 років вводять по 100 мл кисню на 1 рік життя, 10-12 років – по 1 000-1100 мл, 13-14 років – 1 250 мл, старше 15 років – 1 250-1 500 мл. Вводятьповільно, порціями по 100-200-250 мл з інтервалами 1-2 хвилин. Всю кількістьвводять не менше ніж за 15 хвилин, і після процедури хворий залишається уположенні лежачі не менше 2 годин.Для лікування трихоцефальозу хворому роблятьочищувальну клізму і через годину при положенні хворого на боці вводять у прямукишку катетер (або гумовий наконечник від клізми) на глибину 25-30 см (завнутрішній сфінктер). Через катетер повільно нагнітають кисень невеликимипорціями (по 200-250 мл) з інтервалами 2-3 хвилини. Дітям до 10 років застосовуютьпо 100 мл кисню на 1 рік життя, 10-12 років – по 1 000-1 100 мл, 13-14 років –1250 мл, старше 15 років – 1 250-1 500 мл. Після закінчення процедури хворийповинен лежати на спині протягом 2-х годин. Лікування киснем проводять 5-7 днівпоспіль, на 6-7-ий день дають сольовий проносний засіб.Приготування кисневих коктейлів, пінок – суміш киснюз харчовими продуктами, соками, настоями лікарських трав.

Побічна дія. В окремих пацієнтів можлива індивідуальна підвищеначутливість до кисню та його сумішей, запаморочення, нудота, підвищена сухістьслизових оболонок, їх подразнення, кашель.

Протипоказання. Для гіпербаричної оксигенації протипоказаннями єгострі респіраторні захворювання, наявність в анамнезі епілептиформних нападів,порушення прохідності слухових труб і каналів, які з’єднують придаткові пазухи,наявність порожнин у легенях, бронхоплевральних фістул, тяжкі формиартеріальної гіпертензії, новоутворення, підвищена індивідуальна чутливість докисню.Для дегельмінтизації киснем протипоказаннями євиразкові ураження шлунка та 12-палої кишки, пухлини і гострі запальнізахворювання шлунково-кишкового тракту, менструальний період, вагітність більше5 місяців.

Передозування. Під час введення кисню необхідно стараннослідкувати за станом хворого, при появі у нього неприємних відчуттів введеннякисню тимчасово припиняють; можливі нудота, блювання, судоми. При появі цихсимптомів необхідно симптоматичне лікування.

Особливості застосування. Інгаляцію роблять через маски або трубки, приєднаніза допомогою спеціальних пристроїв до балонів з киснем. Користуються такожгумовими подушками, наповненими киснем із балонів.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Нітрати – адреноблокатори, антагоністиіонів кальцію, ноотропи сприяють більш економічному використанню тканинамикисню, його кращій утилізації і тим самим зменшенню гіпоксії та підвищеннюстійкості організму до кисневої недостатності.

Умови та термін зберігання. Зберігати у захищеному від прямих сонячнихпроменів місці при температурі не вище 30°С, не допускати контакту з маслами,оліями, відкритим полум’ям і джерелами теплоти.Термін придатності – 18 місяців.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z