Загружается, подождите...

Кисень медичнийгазоподібний (Oxygenum medicinalisgaseous)


міжнародна назва: Oxygenum;

основні фізико – хімічні властивості: безбарвний газ без запаху і смаку;малорозчинний у воді (приблизно 1 : 43);

склад: кисню – 99,5 ÷ 99,7 %.

Форма випуску. Газ.

Фармакотерапевтична група. Код АТС V03A N. Медичні гази.

Фармакологічні властивості. Кисень відноситься до групи препаратівантигіпоксантів і антиоксидантів. Має здатність зв,язуватися згемоглобіном крові в легенях і в комплексній сполуці з гемом переноситься доклітин організму. Є сильним окислювачем і необхідним елементом в метаболічнихперетвореннях вуглеводів, білків і жирів в енергетичний матеріал длязабезпечення життедіяльності організму.При інгаляційному введені ефект оксигенації крові і тканин розвиваєтьсязалежно від тиску, під яким здійснюється оксигенація, і тривалості самоговпливу. В організмі зазнає ряду перетворень і в результаті виділяється легенямиу зв,язаному стані у вигляді вуглекислого газу (СО2).

Показання для застосування. Інгаляції кисню широко застосовуються прирізних гіпоксичних станах

у пульмонології: при набряку лигенів,пневмоніях, бронхіальній астмі та інших видах недостатності кисневогозабезпечення клітин організму, викликаних різними причинами.При порушенні транспортної функції крові, обумовленої

захворюваннямисерцево-судинної системи: серцева недостатність, спазми судин різнихорганів і тканин при стенокардії, ішемії мозку, нирок, печінки та іншихорганів.При

порушенні зв,язування кисню внаслідокнедостатньої кількості гемоглобіну або порушені його транспортних функцій призахворюваннях крові або отруєннях гемічними отрутами (окис вуглицю, синильнакислота, ціаніди, хлор, фосген та ін.). Для забезпеченнянормального постачання кисню організму шляхом створення

гіпербаричноїоксигенації при оперативних втручаннях на мозку, серцево-судинній системі,шлунково-кишковому тракті, нирках і т.ін.

В анестезіологічній практиці у комбінації з інгаляційними газоподібнимизагальними анестетиками і в післяопераційному періоді для адекватнішогозабезпечення тканин в період застосування аналгетиків, які пригнічують системнеі клітинне дихання.

В гастроентерологічній практиці використовують т.зв.”кисневі коктейлі абопінки” – суміш кисню з харчовими продуктами, соками, настоями лікарських трав,

у

гельмінтології для лікуваня гельмінтозів: аскаридоз та трихоцефальоз.

Спосіб застосування і дози. У госпітальних умовах частіше застосовують увигляді інгаляцій через спеціальні маски із гуми або пластичних мас,підключених безпосередньо до сталевих балонів, що містять кисень.В амбулаторній практиці і вдома частіше використовують спеціальнігумові або пластикові контейнери (подушки), заповнені киснем або його сумішшю.Для гіпербаричної оксигенації, тобто подачі кисню під підвищенимтиском, застосовують спеціальні вентиляційні, т.з. барокамери, де кисеньнадходить крім інгаляційного шляху і через слизові оболонки та шкіру.Найчастіше застосовують інгаляційно у вигляді суміші з повітрям уконцентрації 40-60% в об,ємі 4-5 літрів за хвилину. Використовуютьтакож суміш під назвою “Карбоген”, яка складається із 95% кисню і 5%вуглекислого газу. Звичайно суміш подають зволоженою.При гіпербаричній оксигенації кисень подають під тиском 1,2-2 атм. Длятерапевтичних цілей звичайно проводять 8-10 сеансів.Для лікування аскаридозу кисень вводять у шлунок через тонкий шлунковийабо дуоденальний зонд. Зонд бажано вводити через ніс. Кисень вводять 2 дніпідряд уранці натщесерце або через 4 години після їжі. Дітям до десяти роківзастосовують по 100мл кисню на 1 рік життя, 10-12 років – по 1000 – 1100 мл нахворого, 13-14 років –1250 мл, старшим 15 років – 1250-1500 мл. Вводятьповільно порціями по 100 – 200 – 250 мл хз інтервалами 1-2 хв. Всю кількістьвводять не менш ніж за 15 хвилин і після процедури хворий залишається уположенні лежачи не менше 2 годин.Для лікування трихоцефальозу хворому роблять очищувальну клізму і через1 год. При положенні хворого на боці вводять у пряму кишку катетер (або гумовийнаконечник від клізми) на глибину 25-30 см (за внутрішній сфінктер). Черезкатетер повільно нагнітають кисень невеликими порціями (по 200 – 250 мл) зінтервалами 2 – 3 хв. Дози такі самі, як і при лікуванні аскаридозу. Післязакінчення процедури хворий лежить на спині 2 год. Лікування киснем проводять 5– 7 днів підряд, на 6 – 7 день дають сольовий проносний засіб.

Побочна дія. В окремих пвацієнтів можлива індивідуальна підвищеначутливість до кисню та його сумішей, запаморочення, нудота, підвищена сухістьслизових оболонок, їх подразнення, кашель.

Протипоказання. Для гіпербаричної оксигенації протипоказаннями є:гострі респіраторні захворювання, наявність в анамнезі епілептиформних нападів,порушення прохідності слухових труб і каналів, які з,єднуютьпридаткові пазухи, наявність порожнин у легенях, бронхоплевральних фістул,тяжкі форми гіпертонічної хвороби, новоутворення, підвищена індивідуальначутливість до кисню.Для дегельмінтизації киснем протипоказаннями є виразкові ураженняшлунка та 12-палої кишки, пухлини і гострі запальні захворювання ШКТ,менструальний період, вагітність понад 5 місяців.

Умови та термін зберігання. Зберігати у прохолодному місці, не допускатиконтакту з оліями, щоб уникнути вибуху.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z