Загружается, подождите...

Ніфедипін (Nifedipine)


міжнародна та хімічна назви: ніфедипін; 1,4 дигідро-2,6диметил-4(2-нітрофеніл) піридин-3,5 дикарбоксилат;

основні фізико-хімічні властивості:твердіжелатинові капсули із корпусом темно-червоного кольору та кришечкою чорногокольору; вміст капсули - порошок жовтувато-білого кольору;

склад: 1 капсула містить ніфедипіну 0,01г;допоміжні речовини: цукор молочний, магнію стеарат.

Форма випуску. Капсули.

Фармакотерапевтична група. Антагоністи кальцію зпереважною дією на судини. Код АТС: С08С А05.

Фармакологічні властивості.Фармакодинаміка. Ніфедипін зменшує потікекстрацелюлярного кальцію через клітинні мембрани всередину кардіміоцитів ігладком’язових клітин стінок коронарних і периферійних артерій. Препаратзменшує тонус гладких м’язів периферійних артеріол, що приводить до зниженнязагального периферійного судинного опору та відповідно - артеріального тиску.Ніфедипін розширює вінцеві артерії при коронароспазмі та попереджує йоговиникнення, покращує забезпечення міокарда киснем, збільшує коронарну перфузію.Потреба міокарда в кисні зменшується також завдяки зниженню загальногопериферійного судинного опору. При тривалому застосуванні може попереджувативиникнення нових атеросклеротичних бляшок у коронарних судинах. Препарат сприяєвиведенню з організму натрію та води, практично не впливає на синусовий таатріовентрикулярний вузли.Фармакокінетика.При прийомі внутрішньошвидко всмоктується. До 90 % зв’язується з білками плазми крові. Максимальнаконцентрація в плазмі крові досягається через 30-60 хвилин після прийому.Період напіввиведення становить 2-4 години. Близько 80 % виводиться нирками увигляді неактивних метаболітів, близько 15 % - з калом.

Показання для застосування. Ішемічна хвороба серця,стабільна стенокардія, варіантна стенокардія Принцметала, артеріальнагіпертензія, хвороба Рейно.

Спосіб застосування та дози. Препарат приймаютьнезалежно від прийому їжі. Капсули ковтають не розжовуючи, запиваючи достатнімоб’ємом рідини. Початкова доза становить 0,01 г (1 капсула), 3 рази на добу, зперервами між прийомами 6-8 годин. За необхідності добову дозу збільшують до0,02 г (2 капсули), 2-3 рази на добу. Тривалість курсу лікування встановлюютьіндивідуально. При високих дозах препарат відміняють поступово.

Побічна дія. Можливі почервонінняобличчя та верхньої частини тулуба, головний біль, запаморочення,стомлюваність, загальмованість, набряк гомілок, нудота, блювання, відчуттятяжкості в шлунку, діарея, запор; рідко – парестезії, висип на шкірі тасвербіж, кропив’янка, міалгія, задишка, екзантема, тремор, тахікардія,артеріальна гіпотензія; дуже рідко при тривалому застосуванні – гіперплазіяясен, гінекомастія, які повністю зникають після відміни препарату. В окремихвипадках можуть виникнути гіперглікемія, тимчасові розлади зору, збільшеннядіурезу за добу, фотосенсибілізація, системні алергійні реакції,тромбоцитопенічна пурпура, агранулоцитоз, що зникають після відміни препарату.

Протипоказання. Підвищена чутливість допрепарату або до інших дигідропіридинів, тяжкі форми серцевої недостатності,гострий інфаркт міокарда, кардіогенний шок, синдром слабкості синусного вузла,виражена артеріальна гіпотензія, порфірія, періоди вагітності та годуваннягруддю.

Передозування. Виявляєтьсявазомоторнимиреакціями і головним болем, порушеннями ритму серця, зниженням артеріальноготиску аж до судинного колапсу з утратою свідомості. При отруєнні промитишлунок, призначити внутрішньо активоване вугілля. Як антидот застосовують 10 %розчин кальцію хлориду або кальцію глюконату.

Особливості застосування. З обережністю призначаютьпрепарат пацієнтам із початковим низьким артеріальним тиском (систолічний тискнижче 90 мм рт.ст.), вираженою серцевою недостатністю або тяжким аортальнимстенозом, порушеннями функції печінки, легеневої гіпертензією, гіпертрофічноюкардіоміопатією, захворюваннями на цукровий діабет. Під час лікуванняпрепаратом слід утриматися від праці, що пов’язана з підвищеною увагою ташвидкістю реакції, а також від вживання алкоголю та паління.

Взаємодія з іншими лікарськимизасобами.Дія препарату посилюється при одночасному призначенні інших гіпотензивнихзасобів, трициклічних антидепресантів, нітратів, циметидину, діуретиків; прикомбінації з блокаторами β-адренорецепторів можливе виникненняартеріальної гіпотензії та серцевої недостатності; при одночасному застосуванніз хінідином рівень останнього в плазмі крові знижується. Ніфедипін підвищуєконцентрацію серцевих глікозидів і теофіліну в плазмі крові при одночасному їхзастосуванні. Рифампіцин підвищує метаболізм препарату та знижує його ефект.

Умови та термін зберігання. Зберігати в сухому,захищеному від світла та недоступному для дітей місці. Термін зберігання - 3 роки.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z