Загружается, подождите...

Ніфедикап (Nifedicap)


міжнародна та хімічна назви: ніфедипін; 1,4 дигідро-2,6диметил-4(2-нітрофеніл) піридин-3,5 дикарбоксилат;

основні фізико-хімічні властивості: тверді желатинові капсули темно-рожевогокольору; вміст капсули - порошок жовтого або зеленкувато-жовтого кольору;

склад: 1 капсула міститьніфедипіну 0,01 г;

допоміжні речовини

: цукор молочний, полівінілпіролідоннизькомолекулярний медичний, кальцій стеариновокислий 1-водний.

Форма випуску. Капсули.

Фармакотерапевтична група. Антагоністи кальцію з переважним впливом на судини;похідні дигідропіридину. Код АТС С08С А05.

Фармакологічні властивості.Фармакодинаміка. Ніфедипін застосовують якантиангінальний та антигіпертензивний засіб. Препарат блокує трансмембранненадходження іонів кальцію через селективні потенціал-залежні „повільні” Lканали у клітини гладенької мускулатури артеріальних судин та міокарда.Ніфедипін, як всі дигідропіридинові антагоністи кальцію, має вираженуселективність відносно гладенької мускулатури судин у порівнянні з міокардом.Тому основним гемодинамічним ефектом препарату вважають системну периферичнувазодилатацію, що призводить до зниження системного периферичного судинногоопору, і в результаті зумовлює його антигіпертензивний ефект. Антиангінальнадія ніфедипіну пов”язана зі зменшенням серцевого післянавантаження і , якрезультат, потреби міокарда в кисні, завдяки системній вазодилатації. Крімтого, препарат має безпосередній вазодилатуючий вплив на коронарні артеріїсерця; запобігає розвитку ангіоспазму. Дія ніфедипіну може бути зумовленапокращанням діастолічного розслаблення лівого шлуночка (нормалізаціядіастолічного наповнення). Серед інших ефектів відзначають незначну діуретичну дію,блокуючий вплив на агрегацію тромбоцитів. Існують відомості, що тривале застосування препаратуможливо дещо гальмує розвиток атеросклеротичних змін в судинах.Фармакокінетика.При прийомі внутрішньо препаратшвидко всмоктується. До 90% препарату зв’язується з білками плазми крові.Максимальна концентрація в плазмі крові досягається через 30-60 хвилин післяприйому. Період напіввиведення становить 2-4 години. Близько 80 % виводитьсянирками у вигляді неактивних метаболітів, близько 15% - з калом. Ніфедипін не кумулює. У незначних кількостях ніфедипінпроникає через гематоенцефалічний бар’єр, можливо плацентарний бар’єр, а такожпотрапляє у материнське молоко.При гемодіалізі практично не видаляється. Для видаленняпрепарату може бути корисним плазмаферез.

Показання для застосування. Ішемічна хвороба серця(хронічна стабільна стенокардія, вазоспастична стенокардія), артеріальнагіпертензія.

Спосіб застосування та дози. Режим дозування встановлюють індивідуальнозалежно від тяжкості захворювання і реакції пацієнта на терапію, щопроводиться. Капсули приймають під час або після їжі, не розжовуючи, запиваючидостатнім об’ємом рідини. Разові дози препарату становлять 10-20 мг (1-2 капсули). Добові дозистановлять 30-80 мг (3-8 капсул). Максимальна добова доза становить 120 мг (12 капсул). Тривалість курсу лікування встановлюють індивідуально. При високихдозах препарат відміняють поступово.

Побічна дія. Можливі почервоніння обличчя та верхньої частинитулуба, головний біль, запаморочення, стомлюваність, загальмованість, набрякгомілок, нудота, блювання, відчуття тяжкості в шлунку, діарея, запор; рідко –парестезії, висип на шкірі та свербіж, кропив’янка, міалгія, задишка,екзантема, тремор, тахікардія, артеріальна гіпотензія; дуже рідко при триваломузастосуванні – гіперплазія ясен, гінекомастія, які повністю зникають післявідміни препарату. В окремих випадках можуть виникнути гіперглікемія, тимчасовірозлади зору, збільшення діурезу за добу, фотосенсибілізація, системніалергійні реакції, тромбоцитопенічна пурпура, агранулоцитоз, що зникають післявідміни препарату.

Протипоказання. Підвищена чутливість до ніфедипіну, тяжкі формисерцевої недостатності, гострий інфаркт міокарда, кардіогенний шок, синдромслабкості синусного вузла, виражена артеріальна гіпотензія, порфірія, періодивагітності і лактації, дитячий вік до 14 років.

Передозування. Симптоми: головний біль, гіперемія обличчя, пролонгована системнагіпотензія, відсутність пульсу на периферичних артеріях. У тяжких випадкахспостерігаються тахікардія або брадикардія, порушення функції синусового вузла,уповільнення атріовентрикулярної провідності, гіперглікемія, метаболічнийацидоз та гіпоксія, колапс з втратою свідомості та кардіогенний шок, щосупроводжується набряком легенів.Лікування. Заходи для надання невідкладноїдопомоги в першу чергу повинні бути спрямовані на виведення препарату зорганізму та відновлення стабільної гемодинаміки. У хворих необхідно постійноконтролювати функції серцево-судинної та дихальної систем, рівні цукру таелектролітів (калій, кальцій) у плазмі крові, добовий діурез і об’ємциркулюючої крові. Можливе введення препаратів кальцію. Якщо введення кальціюнедостатньо ефективне, доцільним є застосування таких симпатоміметиків, якдопамін або норадреналін для стабілізації артеріального тиску. Дози цихпрепаратів підбирають з урахуванням досягнутого лікувального ефекту.Брадикардію можна усунути бета-симпатоміметиками. При уповільненні серцевогоритму, що загрожує життю, рекомендується застосування штучного водія ритму.До додаткового введення рідини слід підходити дужеобережно, оскільки при цьому підвищується небезпека перенавантаження серця.Оскільки для ніфедипіну характерний високий ступіньзв’язування з білками плазми крові та відносно невеликий об’єм розподілу,гемодіаліз неефективний, проте рекомендується проведення плазмаферезу.

Особливості застосування. При вираженій артеріальній гіпотензії (систолічнийтиск нижче 90 мм рт. ст.), тяжких порушеннях мозкового кровообігу, вираженійсерцевій недостатності, тяжкому аортальному та мітральному стенозі, цукровомудіабеті, порушеннях функцій печінки та нирок Ніфедикап можна застосовувати лишеза умови постійного клінічного спостереження, уникаючи призначення високих дозпрепарату.Хворі похилого віку можуть виявити більшу чутливість допрепарату, навіть у разі звичайного дозування.Слід з особливою обережністю призначати Ніфедикап пацієнтам,які перебувають на гемодіалізі, за умов злоякісної гіпотензії або гіповолемії(зменшення об’єму циркулюючої крові), оскільки розширення кровоносних судинможе викликати у них значне зниження артеріального тиску.Препарат може впливати на психофізичний стан хворих, щопроявляється ослабленням уваги, уповільненням реакцій, і вимагає обережностіпри управлінні транспортними засобами та роботі з потенційно небезпечнимимеханізмами.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Дія препарату посилюється при одночасномупризначенні інших гіпотензивних засобів, трициклічних антидепресантів,нітратів, циметидину, діуретиків; при комбінації з блокаторамиβ-адренорецепторів можливе виникнення артеріальної гіпотензії та серцевоїнедостатності; при одночасному застосуванні з хінідином рівень останнього вплазмі крові знижується. Ніфедикап підвищує концентрацію серцевих глікозидів ітеофіліну в плазмі крові при одночасному їх застосуванні. Рифампіцин підвищуєметаболізм препарату та знижує його ефект.

Умови та термін зберігання. Зберігати в сухому, захищеному від світла танедоступному для дітей місці, при кімнатній температурі. Термін придатності - 2роки.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z