Загружается, подождите...

Метронідазол-новофарм (Metronidazole-novofarm)


міжнародна та хімічна назви: metronidazole;1-(b-оксіетил)-2-метил-5-нітроімідазол;

основні фізико-хімічні властивості: прозора, зеленувато-жовтувата рідина;

склад: 1 мл розчину містить метронідазолу 5 мг;допоміжні речовини: натрію хлорид, кислоти лимонної моногідрат, натріюдигідрофосфату дигідрат, вода для ін’єкцій.

Форма випуску. Розчин для інфузій.

Фармакотерапевтична група. Антибактеріальні засоби для системного застосування.Похідні імідазолу. Код АТС J01X D01.

Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Антибактеріальний та протипротозойний препарат,похідне 5-нітроімідазолу. Легко проникає в клітини чутливих мікроорганізмів і,зв’язуючись з ДНК, порушує процес реплікації.Активний відносно Trichomonas vaginalis, Gardnerella vaginalis, Giardiaintestinalis, G.lamblia, Entamoeba histolytica, облігатних анаеробних бактерій:Bacteroides spp. (Bacteroides fragilis, Bacteroides distasonis, Bacteroidesovatus, Вacteroides thetaiotaomicron, Bacteroides vulgatus), Fusobacteriumspp., Veillonela spp.; Eubacterium spp., Clostridium spp., Peptococcus spp.,Peptostreptococcus spp. Не активний відносно аеробних бактерій та грибів.Фармакокінетика.Максимальна концентрація препарату в плазмікрові досягається одразу після внутрішньовенного введення. Зв’язування збілками плазми становить менше 20%. Досягає бактерицидних концентрацій убільшості тканин (легені, нирки, печінка, шкіра, мозок) та рідин організму(жовч, слина, секрет статевих залоз, плевральна та амніотична рідини,спинномозкова рідина). Метронідазол проникає крізь плацентарний бар’єр, виділяєтьсяз грудним молоком.В організмі метаболізується приблизно 40 - 50% метронідазолу шляхомгідроксилювання, окислення та глюкуронування. Основний метаболіт (1-(2оксіетил)-2 оксиметил-5-нітроімідазол також виявляє протипротозойну іпротимікробну дію.Виводиться, головним чином, з сечею (60 - 80%) та калом (6 - 15%),частково – з жовчю в незміненому вигляді та у вигляді метаболітів протягом 5діб після одноразового введення.Період напіввиведення становить 6 - 7 год. У хворих з нирковоюнедостатністю після повторних введень препарату відмічається його кумуляція ворганізмі, тому часте застосування не рекомендується для лікування хворих згострою нирковою недостатністю.

Показання для застосування. Лікування тяжких, спричинених чутливими допрепарату мікроорганізмами: внутрішньочеревні інфекції (перитоніт, абсцесчеревної порожнини і печінки, апендицит, холецистит); інфекції органів малоготаза (ендометрити, абсцеси яєчників і фаллопієвих труб, післяопераційніускладнення); інфекції дихальних шляхів (деструктивна пневмонія, абсцеслегень); інфекції шкіри; сепсис; ендокардит; інфекції центральної нервовоїсистеми (менінгіт і абсцес головного мозку); септицемія, газова гангрена.Лікування гострого кишкового амебіазу та амебного абсцесу печінки.Профілактика інфекційних ускладнень, що спричиняються анаеробнимибактеріями при хірургічних втручаннях при апендектомії, гінекологічнихопераціях.

Спосіб застосування та дози. Метронідазол призначений для застосування встаціонарі. При лікуванні інфекцій, спричинених анаеробними мікроорганізмами,

дорослимта дітям старше 12 років препарат призначають внутрішньовенно краплинно по500 мг (100 мл 0,5% розчину) кожні 8 год протягом 20 хв зі швидкістю інфузії 5мл/хв. Максимальна добова доза для дорослих становить 4 г. Курс лікування – 7 -10 днів, при тяжких інфекціях – до 2 - 3 тижнів.

Дітям до 12 років: кожні 8 год по 7 - 10 мг метронідазолу на кг маситіла, відповідно добова доза становить 20 - 30 мг метронідазолу на кг маситіла.Як правило, тривалість лікування становить 5 - 7 днів. Для профілактики інфекційних післяопераційних ускладнень

дорослим тадітям старше 12 років за 5 - 10 хв, до хірургічної операції слід почативнутрішньовенне введення краплинно 100 мл 0,5% розчину препарату (500 мг),потім через 8 год – інфузію повторити.

У дітей віком до 12 років препарат застосовують за такою самою схемою, прицьому разова доза становить 7,5 мг/кг маси тіла (1,5 мл/кг 0,5% розчину).При крапельному застосуванні слід враховувати, що метронідазол несумісний з 10% розчином декстрози та розчином Рінгера.

Побічна дія.З боку травної системи: нудота, блювання, відсутність апетиту, діарея,металевий присмак у роті.З боку центральної нервової системи: головний біль, запаморочення,порушення свідомості, підвищена збудливість, порушення сну, атаксія, депресія,периферична невропатія, судоми, шум у вухах.Алергічні реакції: шкірні висипання, свербіж, кропив’янка.З боку системи кровотворення: транзиторна лейкопенія татромбоцитопенія.Місцеві реакції: подразнення у місці введення, іноді тромбофлебіт.Інші: лейкопенія.

Протипоказання. Підвищена чутливість до метронідазолу; органічнізахворювання центральної нервової системи та захворювання крові, І триместрвагітності та період лактації.

Передозування. Специфічної симптоматики не відмічалося.При посиленні або значному прояві побічних реакцій препарат необхідновідмінити і призначити симптоматичну терапію. Додатково можна застосовуватигемодіаліз.

Особливості застосування. З обережністю застосовують метронідазол призахворюваннях печінки та тяжкій нирковій недостатності, у такому разі необхіднакорекція дозування у бік зменшення через можливість кумуляції препарату.Порушення ниркової функції істотно не впливає на фармакокінетичніпоказники препарату, тому дозу метронідазолу можна не змінювати. Однак у разіодночасного проведення хворому гемодіалізу необхідно пам’ятати про зменшенняприблизно до 3-х годин періоду напіввиведення метронідазолу. Тому в такихвипадках після проведення гемодіалізу може знадобитися додаткове введенняпрепарату. У хворих, які не перебувають на гемодіалізі, при кліренсі креатинінунижче 10 мл/хв можуть накопичуватися метаболіти метронідазолу. У даному випадкурекомендується проведення гемодіалізу, перитонеальний діаліз неефективний.Метронідазол та його метаболіти добре виводяться при гемодіалізі.Оскільки під час гемодіалізу період напіввиведення різко скорочується(приблизно до 3 год), у деяких випадках, може стати необхідним додатковевведення препарату.Під час лікування необхідно систематично контролювати картинупериферичної крові.Під час застосування препарату спостерігається темніше забарвленнясечі.У період лікування метронідазолом слід уникати вживання алкоголю, томущо внаслідок порушення окислення алкоголю може відбуватися накопиченняацетальдегідів. Внаслідок цього можуть з’явитися біль у животі, нудота,блювання, головний біль.Вагітність.Метронідазолшвидко проникає через плаценту. У ІІ і ІІІ триместрах вагітності препаратзастосовують тільки за життєво важливими показниками.Особам, які приймають метронідазол, необхідно дотримуватися обережностіпід час керування автотранспортом або під час роботи з потенційно небезпечнимимеханізмами.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. При одночасному застосуванні препарату інепрямих антикоагулянтів можливе збільшення концентрації останніх у плазмікрові та підвищення ризику розвитку кровотеч, у зв’язку з чим необхіднийрегулярний контроль коагулограми та показників периферичної картини крові. Взагалібажано за 24 години до введення препарату припинити застосування непрямихантикоагулянтів.При одночасному застосуванні метронідазолу і солей літію можливепідвищення концентрації літію в плазмі крові.Одночасне призначення метронідазолу з барбітуратами і фенітоїномпризводить до зниження ефективності препарату внаслідок прискорення метаболізмуметронідазолу.При одночасному застосуванні з дисульфірамом можливе виникненнясплутаності свідомості та іншої неврологічної симптоматики, що пов’язано зі зростаннямтоксичної дії препарату.Циметидин порушує метаболізм метронідазолу, що може призвести допідвищення концентрації останнього. Метронідазол для внутрішньовенних інфузійне можна змішувати в одному об’ємі з іншими лікарськими засобами. Препарат хімічноне сумісний з калієвою сіллю бензилпеніциліну.Недопустиме поєднання метронідазолу з антибіотиками і сульфаніламіднимипрепаратами.

Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей,захищеному від світла місці при температурі не вище 25°С. Термін придатності –3 роки.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z