Загружается, подождите...

Мефенамінова кислота-дарниця (Mephenamicum acidum-darnitsa)


міжнародна та хімічна назви: кислота мефенамінова, N-(2,3-диметилфеніл)антранілова кислота;

основніфізико-хімічні властивості:таблетки плоскоциліндричної форми, сірувато-білого кольору зі злегка жовтуватимабо зеленкуватим відтінком (допускається мармуровість), без запаху;

склад: 1 таблетка містить кислоти мефенамінової - 0,5 г;допоміжні речовини: крохмаль картопляний, метилцелюлоза, тальк.

Форма випуску. Таблетки.

Фармакологічна група. Нестероїдні протизапальні та протиревматичніпрепарати. Код АТС M01A G01.

Фармакологічні властивості.Фармакодинаміка. Мефенамінова кислота-Дарниця має протизапальні, жарознижувальніта аналгезуючі властивості. Впливає на фази ексудації та проліферації призапаленні. Механізм протизапальної дії зумовлений здатністю пригнічувати синтезмедіаторів запалення (простагландинів, серотоніну, кінінів та ін.), знижуватиактивність лізосомальних ферментів, що беруть участь у запальній реакції.Мефенамінова кислота-Дарниця стабілізує білкові ультраструктури та мембраниклітин, зменшує проникність судин, роз’єднує окисне фосфорилювання, пригнічуєсинтез мукополісахаридів, гальмує проліферацію клітин у вогнищі запалення,підвищує резистентність клітин та стимулює загоєння ран. Жарознижувальнівластивості пов’язані із здатністю гальмувати синтез простагландинів і впливатина центр терморегуляції.У механізмі знеболювальної дії, поряд з впливом на центральні механізмибольової чутливості, істотну роль відіграє місцевий вплив на вогнище запаленнята здатність гальмувати утворення альгогенів (кініни, гістамін, серотонін).На відміну від більшості інших нестероїдних протизапальних засобів Мефенаміновакислота-Дарниця стимулює утворення інтерферону.Фармакокінетика. Після прийому внутрішньо кислота мефенамінова швидко ідосить повно всмоктується у травному тракті. Максимальна концентрація у кровіспостерігається через 2-4 години після прийому. Рівень у крові пропорційнийдозі. Рівноважна концентрація (20 мкг/мл) визначається на 2-у добу застосування(по 1 г 4 рази на добу). Зв’язується з альбумінами крові. У печінці утворюєметаболіти шляхом окислення, гідролізу, глюкуронізації. Період напіввиведенняіз крові становить близько 3-х годин. Виводиться із організму у незміненомувигляді та у вигляді метаболітів переважно нирками (67 % дози), з фекаліями(20-25 %).

Показання для застосування. Мефенамінову кислоту-Дарниця призначають для лікування гострогоревматизму, ревматоїдного поліартриту, хвороби Бехтерєва. Застосовують приголовному, зубному болю, артралгіях, міалгіях, пропасниці,інфекційно-алергічному міокардиті, дисменореї, передменструальному синдромі,гострих респіраторних вірусних інфекціях та грипі.

Спосіб застосування та дози.Мефенамінову кислоту-Дарниця приймають внутрішньо після їжі(рекомендується запивати молоком).Дорослим і дітям після 14 років призначають по 0,25-0,5 г 3-4 рази надень. За необхідності, добова доза може бути підвищена до 3 г на добу. Післядосягнення терапевтичного ефекту добову дозу знижують до 1 г .Дітям віком від 5 до 14 років призначають по 0,25 г 3-4 рази на добу.Тривалість курсу лікування становить 20-45 днів (за необхідності – 2 місяці ібільше).

Побічна дія. При застосуванні можуть виникнути нудота, печія,діарея, біль у животі, анорексія, метеоризм, шлунково-кишкові кровотечі, запор,загальна слабкість, сонливість, дратівливість, безсоння, порушення зору,альбумінурія, алергічні реакції (свербіж, набряк обличчя, висип та ін.).При тривалому застосуванні (2 місяці і більше) може розвинутисьгемолітична анемія, зменшення гематокриту, порушення кровотворення. При концентрації препарату у крові 100-200 мкг/л і вище можутьспостерігатися посмикування м’язів, судоми, блювання.

Протипоказання. Виразкова хвороба шлунка та 12-палої кишки, запальнізахворювання травного тракту, захворювання нирок та органів кровотворення.

Передозування. При передозуванні можуть виникати посмикуванням’язів, судоми, блювання, порушення дихання.

Особливості застосування. Мефенамінова кислота-Дарниця може спричинитинегативний вплив на серцево-судинну систему плода, тому не рекомендується їїзастосування у вагітних. Препарат здатний проникати у грудне молоко, тому його застосування вперіод лактації повинне бути обмежене.Обережності потребує застосування препарату в осіб з порушеною функцієюнирок, у хворих на бронхіальну астму, а також в осіб з виразкою шлунка та 12-палоїкишки в анамнезі.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. При одночасному застосуванні з анальгіномпідвищується протизапальний ефект Мефенамінової кислоти-Дарниця. Одночаснезастосування з іншими нестероїдними протизапальними засобами підвищує ймовірністьвиникнення побічних явищ з боку шлунково-кишкового тракту. Тіамін, піридоксинугідрохлорид, барбітурати, похідні фенотіазину, наркотичні аналгетики, кофеїн,димедрол підвищують аналгетичний ефект препарату. Мефенамінова кислота-Дарницяпідвищує активність пероральних антикоагулянтів.

Умови та термін зберігання.Зберігають у сухому, захищеному від світла та недоступному для дітеймісці.Термін зберігання - 5 років.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z