Загружается, подождите...

Гризеофульвін (Griseofulvin)


міжнародна та хімічна назви: griseofulvin;(1’S,6’R)-7-хлор-2́,4,6-триметокси-6́-метилcпіро[бензофуран-2(3Н’),1’-[2]циклогексен]-3,4’-діон;

основні фізико-хімічні властивості: безбарвний або безбарвний із жовтуватимвідтінком лінімент зі слабким специфічним запахом;

склад: 1,0 г лініменту містить 0,025 г гризеофульвіну, кислота саліцилова0,01 г, диметилсульфоксид 0,5249 г;допоміжні речовини: поліетиленоксид 400, аеросил, олія фенхелю.

Форма випуску. Лінімент.

Фармакотерапевтична група. Протигрибкові препарати для місцевого застосування.Код АТС D01А А08.

Фармакологічні властивості.Фармакодинаміка. Гризеофульвін є антибіотиком, що продукуєтьсяпліснявим грибом Penicillium nigricans, фунгістатичним засобом, активнимвідносно різних дерматоміцетів (трихофітонів, мікроспорумів, епідермофітонів).Активність гризеофульвіну при зовнішньому застосуванні залежить віддисперсності його кристалів і зумовленою нею питомої поверхні порошку. Препаратпригнічує синтез білка (зв’язок з матричною РНК), порушує формування клітинноїстінки (хітину в міцируючих грибах) і мітотичний поділ грибкових клітин. Фармакокінетика. Метаболізується в печінці з утворенням основнихметаболітів: 6-метилгризеофульвіну та глюкуронідного похідного. Періоднапіввиведення становить 24 год. Виводиться нирками.

Показання для застосування. Трихофітія та мікроспорія волосистої частини головита гладкої шкіри, епідермофітія останньої, спричинена трихофітоном, а такожураження нігтів (оніхомікози), спричинені патогенними грибами (трихофітоном,червоним епідермофітоном).

Спосіб застосування та дози. Лінімент гризеофульвін дітям і дорослимзастосовують місцево. Використовують самостійно (при обмежених ураженнях шкіри)та у поєднанні з прийомом Гризеофульвіну у формі таблеток внутрішньо. Препаратнаносять тонким шаром на уражені ділянки в добовій дозі не більше 30 глініменту. Лікування проводять не менше 2 тижнів після зникнення клінічнихсимптомів і трьох негативних результатів мікроскопічного дослідження.Тривалість лікування визначає лікар.

Побічна дія. Алергічні реакції з боку шкіри, контактнийдерматит, сухість шкіри, легка печія, свербіж. При всмоктуванні крізь шкіруможливі диспептичні явища, головний біль, нудота, блювання, непритомність,явища дезорієнтації, кропив’янка, еозинофілія, лейкопенія, агранулоцитоз.

Протипоказання. Гіперчутливість до компонентів препарату, вираженалейкопенія та системні захворювання крові, органічні ураження печінки та нирок,порфірія, злоякісні новоутворення, вагітність, лактація.

Передозування. Клінічні прояви передозування лініментугризеофульвін не відомі.

Особливості застосування. При лікуванні лініментом гризеофульвін хворим змікозами волосистої частини голови необхідно збривати волосся щотижня, митиголову 2 рази на тиждень водою з милом. Рекомендується втирати лініментгризеофульвін у шкіру голови і змащувати уражені місця 2–3 % спиртовим розчиномйоду. При оніхомікозах лікування лініментом гризеофульвін рекомендуєтьсяпоєднувати із видаленням кератолітичним засобом нігтів. Для оцінкиіндивідуальної чутливості до компонентів препарату слід провести лікарськупробу.З обережністю призначають препарат (з урахуванням можливості всмоктування)при підвищеній чутливості до пеніцилінів, при гіпокоагуляційних станах,пацієнтам, професійна діяльність яких потребує швидкості реакції, підвищеноїуваги. При застосуванні препарату рекомендується прийом вітамінних засобів –кислоти аскорбінової і препаратів, що містять вітаміни групи В. При кандидозіпрепарат неефективний. Під час лікування лініментом гризеофульвін потрібноутримуватись від вживання алкоголю.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Можливо посилення протигрибкової,протимікробної та протизапальної дії інших лікарських засобів для місцевогозастосування. У разі всмоктування препарату можливо зниження ефекту непрямихкоагулянтів і пероральних контрацептивів. Одночасне застосування збарбітуратами призводить до послаблення протигрибкових властивостейгризеофульвіну.

Умови та термін зберігання. Зберігати у сухому, захищеному від світламісці при температурі від 15 до 25 °С. Термін придатності – 2 роки
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z