Загружается, подождите...

Глюкоза-дарниця (Glucose-darnitsa)


міжнародна та хімічна назви: dextrose; монгідратD-(+)-глюкопіраноза;

основні фізико-хімічні властивості: прозора безбарвна аботрохи жовтувата рідина;склад:1 мл розчину містить 0,4 г глюкози моногідрату у перерахуванні на безводнуречовину;допоміжні речовини: натрію хлорид, 0,1 М розчин кислотихлористоводневої, вода для ін’єкцій.

Форма випуску. Розчин для ін’єкцій.

Фармакотерапевтична група. Кровозамінні і перфузійні розчини. Вуглеводи. Код АТС В05В A03. Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Засібвуглеводного живлення. Глюкоза забезпечує субстратне поповнення енерговитрат,активує обмінні процеси в організмі. 40 % розчин глюкози як гіпертонічнийрозчин підвищує осмотичний тиск крові, внаслідок чого посилюється рух рідини зтканин у кров; покращує антитоксичну функцію печінки, підвищує скоротливістьміокарду, збільшує діурез. Фармакокінетика. Післявнутрішньовенного введення глюкоза надходить в органи і тканини, дефосфорилюється, перетворюючись на глюкозо-6-фосфат, що активно включається врізні ланки обміну речовин організму. Запаси глюкози відкладаються у клітинахтканин у вигляді глікогену.

Показання для застосування. Секреторна анурія (преренальна форма),асфіксія новонародженого та травматична асфіксія; бронхіоліт, галактоземія,гіпоксія плода; глаукома (гострий напад); делірий алкогольний та інфекційний,кататонія фебрильна; коматозний стан; крововилив у передню камеру ока; круп;набряк гортані; набряк мозку; отруєння анестезином, антабусом, миш’яком та йогосполуками, закисом вуглецю, синільною кислотою, тетраетилсвинцем,чотирихлористим вуглецем, етиловим (і метиловим) спиртом; гіпоглікемія;асфіксія внаслідок повішення; передеклампсія; спазм судин сітківки;токсико-алергічні реакції; токсичний набряк легенів; укус змії; черепно-мозковатравма; енцефаліт.

Спосіб застосування та дози. Внутрішньовенно, дуже повільно, по 20-40-50мл на введення. За необхідності вводять краплинно, зі швидкістю до 30 крапельза хвилину, до 300 мл на добу.Максимальна добова доза для дорослих – 300мл.Для дітейпрепарат дозують залежно від вікової здатності утилізувати глюкозу. Так, унемовлят глюкоза утилізується зі швидкістю 6-7 мг/кг/хв. У дітей старшого віку– зі швидкістю 11-12 мг/кг/хв. Загальна кількість введеної дитині глюкози неповинна перевищувати 6 г/кг/добу у перерахуванні на суху речовину.

Побічна дія. Гіперглікемія, пропасниця, гіперволемія, можливийрозвиток іонного (електролітного) дисбалансу. У місці введення можливийрозвиток тромбофлебіту.

Протипоказання. Гіперглікемія, цукровий діабет, гіпергідратація,післяопераційні порушення утилізації глюкози; гіперосмолярна кома,гіперлактацидемія.

Передозування.Гіперглікемія,глюкозурія, підвищення осмотичного тиску крові аж до розвитку гіперглікемічноїгіперосмолярної коми, гіпергідратація і порушення електролітної рівноваги. Лікування:припинення прийому препарату, за необхідності призначення інсуліну з розрахунку1 ОД на кожні 0,45-0,9 ммоль/л глюкози крові до досягнення рівня 4,5 ммоль/л.Рівень глюкози крові необхідно знижувати поступово. Одночасно з призначеннямінсуліну проводять інфузію збалансованих сольових розчинів.

Особливостізастосування. Необхідно проводити контроль рівня цукру та електролітів у крові. З обережністю застосовують при тяжкій серцевій недостатності, набрякулегенів, олігурії, анурії, гіпонатріємії; при гострому порушенні мозковогокровообігу, тому що він може збільшувати ушкодження структур мозку іпогіршувати стан захворювання, крім випадків корекції гіпоглікемії.Пригіпокаліємії введення препарату необхідно поєднувати одночасно з корекцієюдефіциту калію через небезпеку посилення гіпокаліємії; при гіпотонічнійдегідратації – одночасно з введенням гіпертонічних сольових розчинів.

Взаємодіяз іншими лікарськими засобами. Не слід вводити в одному шприці згексаметилентетраміном, тому що глюкоза є сильним окислювачем. Нерекомендується змішувати в одному шприці з лужними розчинами: із загальнимианестетиками і снодійними, тому що знижується їх активність, розчинамиалкалоїдів; інактивує стрептоміцин, знижує ефективність ністатину. Для поліпшеннязасвоєння глюкози при нормоглікемічних станах введення препарату бажанопоєднувати із застосуванням інсуліну короткої дії із розрахунку 1 ОД на 4-5 гглюкози (підшкірно).

Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей місці,при температурі не вище 25 °С.Термін придатності – 3 роки.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z