Загружается, подождите...

Глюкофаж (Glucophage)


міжнародна назва: метформін;

основні фізико-хімічні властивості: Глюкофаж 500 мг і 850 мг: таблетки білогокольору, круглі, двоопуклі, вкриті оболонкою;Глюкофаж 1000 мг: таблетки білі, овальні, двоопуклі, вкриті оболонкою,з розподільчою рискою з обох боків та гравіруванням “1000 ” з одного боку;

склад: 1 таблетка, вкрита оболонкою містить, відповідно, метформінугідрохлориду - 500 мг, 850мг, 1000 мг; допоміжніречовини: повідон, магнію стеарат, гіпромелоза.Форма випуску. Таблетки, вкриті оболонкою.Фармакотерапевтичнагруппа. Пероральнігіпоглікемізуючі засоби. Код АТС А10ВА02.

Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка.Метформін знижуєгіперглікемію, не призводить до розвитку гіпоглікемії. На відміну відсульфонілсечовинине стимулює секрецію інсуліну і не спричиняє гіпоглікемічного ефекту у здоровихосіб.Метформін підвищує чутливість периферичних рецепторів до інсуліну таутилізацію глюкози клітинами. Гальмує глюконеогенез у печінці. Затримуєвсмоктування вуглеводів у кишечнику. Спричиняє позитивний ефект на метаболізмліпідів: знижує вміст загального холестерину, ліпопротеїнів низької щільностіта тригліцеридів. Фармакокінетика.Після внутрішнього прийому метформінабсорбується зі шлунково- кишкового тракту майже повністю, у фекаліяхвиявляється 20–30% дози. Абсолютна біодоступність становить від 50 до 60%. Приодночасному прийомі їжі абсорбція метформіну знижується і сповільнюється.Метформін швидко розподіляється в тканинах, практично не зв’язується збілками плазми. Метформін піддається метаболізму незначною мірою і виводитьсянирками.Кліренс у здорових осіб становить 440 мл/хв. (у 4 рази більше, ніжкреатиніну), що свідчить про активну канальцеву секрецію. Період напіввиведеннястановить приблизно 9–12 годин. При нирковій недостатності він збільшується,з’являється ризик кумуляції препарату.

Показання для застосування. цукровий діабет 2 типу (інсуліннезалежний) у дорослихпри неефективності дієтотерапії (особливо у хворих, що страждають на ожиріння); у комбінації з інсуліном – при цукровому діабеті 1 типу, особливо якщо виражений ступінь ожиріння, що супроводжується вторинноюрезистентністю до інсуліну.Спосіб застосування тадози. Доза препарату встановлюється лікарем індивідуально залежно від рівняглюкози в крові.Початкова доза для дорослих становить 500–1000 мг/добу. Після 10–15 днівможливим є подальше поступове збільшення дози залежно від рівня глікемії.Підтримуюча доза препарату звичайно становить 1 500–2 000 мг/добу. Максимальнадоза – 3 000 мг/добу. Для зменшення побічних явищ з боку шлунково–кишковоготракту добову дозу слід розділити на два–три прийоми.Таблетки слід приймати не розжовуючи під час або після їди.Тривалість лікування визначається залежно від тяжкості та перебігузахворювання.

Побічна дія. Порушення з боку шлунково–кишкового тракту: нудота, блювання, “металевий”присмак у роті, відсутність апетиту, метеоризм, діарея, біль у животі. Цісимптоми виникають особливо часто на початку лікування і, як правило, зникаютьсамостійно. Дані симптоми зменшуються при призначенні антацидів, похіднихатропіну або спазмолітиків. Для того, щоб уникнути розвитку цих побічнихефектів, рекомендується призначати Глюкофаж під час або наприкінці прийому їжі2–3 рази на день. Якщо диспепсичні симптоми постійні, лікування Глюкофажем слідприпинити.Порушення з боку обміну речовин: молочнокислий діатез (потребує відмінилікування); при тривалому лікуванні – гіповітаміноз В12 (порушеннявсмоктування).Порушення з боку системи кровотворення: в окремих випадках –мегалобластична анемія.Алергічні реакції: висип на шкірі.

Протипоказання.діабетичний кетоацидоз, діабетична прекома, кома;порушення функції нирок;гострі захворювання, що перебігають з ризиком розвитку порушень функціїнирок:дегідратація (при діареї, блюванні), пропасниця, тяжкі інфекційнізахворювання, стани гіпоксії (шок, сепсис, ниркові інфекції, бронхо–легеневізахворювання);значні клінічні прояви гострих і хронічних захворювань, що можутьпризводити до розвитку тканинної гіпоксії (серцева або дихальна недостатність,гострий інфаркт міокарда і т. ін.);серйозні хірургічні операції і травми ( коли доцільним є проведенняінсулінотерапії);порушення функції печінки;хронічний алкоголізм, гостре отруєння алкоголем;вагітність, період годування груддю;підвищена чутливість до препарату;молочнокислий ацидоз ( у т. ч. в анамнезі);застосування не менше 2–х днів до і протягом 2-х днів після проведеннярадіоізотопних або рентгенологічних досліджень з введенням йодвмісноїконтрастної речовини;дотримання гіпокалорійної дієти (менше ніж 1000 кал/доб).Не рекомендовано застосовувати препарат особам старше 60 років,які виконують важку фізичну працю, що пов’язано з підвищеним ризиком розвитку уних молочнокислого ацидозу.

Передозування.При застосуванні Глюкофаж у дозі 85 г розвитку гіпоглікемії неспостерігалось. Але в цьому випадку спостерігався розвиток молочнокислогоацидозу. Ранніми симптомами молочнокислого ацидозу є нудота, блювання, діарея,підвищення температури тіла, біль у животі, біль у м’язах, у подальшому можутьвідмічатися значитися дихання, запаморочення, порушення свідомості і розвитоккоми. Лікування: у випадку появи ознак молочнокислого ацидозу лікуванняГлюкофажем необхідно припинити, хворого терміново госпіталізувати і, визначившиконцентрацію лактату, уточнити діагноз. Найбільш ефективним заходом з виведенняз організму лактату і Глюкофажу є гемодіаліз. Також проводять симптоматичнелікування.

Особливості застосування. Якщо під час лікування у Вас з’явились блювання, біль у животі,біль у м’язах, загальна слабкість і сильне нездужання, то прийом препарату інегайно припиняють. Дані симптоми можуть бути ознакою початку молочнокислогоацидозу.За 48 годин до і протягом 48 годин після проведення рентгеноконтрасногодослідження (орографія, внутрішньовенна ангіографія ) слід припинити прийомГлюкофажу.Не сумісний з прийомом алкоголю.Застосування під час вагітності та в період годування груддю.При плануванні вагітності, а також у випадку настання вагітності нафоні прийому Глюкофажу, його використання необхідно припинити і призначитиінсулінотерапію. Мати та новонароджений підлягають спостереженню. Так як даніпро проникнення в грудне молоко відсутні, цей препарат протипоказаний длязастосування під час годування груддю.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Не рекомендований одночасний прийом

даназолу для уникненнягіперглікемічної дії останнього. При необхідності лікування даназолом і післяприпинення прийому останнього потрібна корекція дози Глюкофажа під контролемрівня глікемії. Прийом

алкоголю підвищує ризик розвитку молочнокислого ацидозупід час гострої алкогольної інтоксикації, особливо у випадках голодування абодотримання низькокалорійної дієти, а також при печінковій недостатності. Підчас прийому препарату слід уникати прийому алкоголю і лікарських засобів, щомістять спирт.

Комбінації, що потребують особливої обережності:

Хлорпромазин: при прийомі у великих дозах (100 мг на добу)підвищує глікемію, знижуючи вивільнення інсуліну. При лікуванні нейролептикамиі після припинення прийому останніх потрібна корекція дози Глюкофажу підконтролем рівня глікемії.

Глюкокортикостероїди системної та місцевої дії знижують толерантність доглюкози, підвищують глікемію, іноді викликаючи кетоз. При лікуванні ГКС і післяприпинення прийому останніх потрібна корекція дози Глюкофажу під контролемрівня глікемії.

Діуретики: одночасний прийом петльових діуретиків може призвести до розвиткумолочнокислого ацидозу через можливу ниркову недостатність. Не слід призначатиГлюкофаж, якщо рівень креатиніну в крові перевищує 135 мкмоль/л у чоловіків і 110 мкмоль/л у жінок.

Йодвмісні рентгеноконтрасні речовини: радіологічні дослідження із застосуваннямрентгенкотрасних засобів можуть викликати розвиток молочнокислого ацидозу у хворихна цукровий діабет на фоні функціональної ниркової недостатності. ЗастосуванняГлюкофажу слід припинити за 48 годин до і не поновлювати раніше 2 днів післярентгенологічного дослідження з використанням рентгеноконтрасних речовин.

Призначення у вигляді ін’єкцій бета-2симпатоміметиків:підвищують глікемію внаслідок стимуляції бета-2- рецепторів. У цьому випадкупотрібен контроль глікемії. При необхідності рекомендується призначенняінсуліну.При одночасному призначенні Глюкофажу з похідними сульфонілсечовини,інсуліном, акарбозою, саліцилатами можливе посилення його гіпоглікемічної дії. Умови та термінзберігання. Зберігати при температурі 15-250 С.Зберігати в недоступному для дітей місці.Термін придатності: 5 років для таблеток по 500 мг і 850 мг.3 роки для таблеток по 1000 мг.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z