Загружается, подождите...

Фуросемід-дарниця (Furosemid-darnitsa)


міжнародна та хімічна назви: furosemide;4-хлор-2-(фурфуріламіно)-5-сульфамоілбензойна кислота;

основні фізико-хімічнівластивості: таблеткибілого або білого ізкремуватим відтінком кольору;

склад: 1таблетка містить 0,04 г фуросеміду; допоміжні речовини: крохмалькартопляний, лактози моногідрат, магнію стеарат.

Форма випуску. Таблетки.

Фармакотерапевтична група. Високоактивні діуретики.Прості препарати сульфамідів. Фуросемід. Код АТС C03C A01.

Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Фуросемід-Дарниця– швидкодіючий натрійуретичний діуретик. Діє протягом всього товстого сегментувисхідного відділу петлі Генле і блокує реабсорбцію 15-20 % профільтрованихіонів натрію. Збільшує виведення з організму натрію, хлору, бікарбонату,фосфатів, кальцію, магнію і калію, підвищує рН сечі. Має вторинну дію зарахунок вивільнення внутрішньониркових медіаторів і перерозподілення внутрішньонирковогокровотоку. Діуретичний ефект характеризується короткочасністю, значноювираженістю та залежністю від дози препарату.Дія на екскрецію іонів натрію носитьхвильовоподібний характер. На початку, у міру наростання концентрації препаратув крові, екскреція натрію зростає, а потім, у міру зменшення концентраціїфуросеміду в крові, екскреція натрію зменшується нижче вихідної (феномен“віддачі”). Це обумовлено компенсаторною активацією антинатрійуретичноїнейрогуморальної ланки регуляції у відповідь на збільшений діурез. Діуретичнадія препарату розвивається протягом першої години (15-30 хв) після прийому татриває до 46 годин. Фармакокінетика.При прийомі внутрішньо біодоступністьфуросеміду становить 60-70 %. Зв’язування збілками плазми крові 91-97 %. Біотрансформуєтся в печінці з утвореннямглюкоронідів. Екскретується на 87 % нирками, 13 % – з жовчю. Періоднапіввиведення (Т1/2) від 0,5 до 1 години. Час досягненнямаксимальної концентрації в плазмі крові (Тmax) 1-2 години.

Показання для застосування. Застійні явища у малому та великому колахкровообігу, внаслідок серцевої недостатності, при хворобах печінки з явищамипортальної гіпертензії, хронічній та гострій нирковій недостатності, набрякулегенів і мозку, отруєннях барбітуратами, еклампсії. У комплексі з іншимипрепаратами для купірування гіпертонічних кризів і лікування артеріальноїгіпертензії.

Спосіб застосування та дози. Фуросемід-Дарниця призначають за 20-30 хвдо їди. Дозу підбирають індівидуально залежно від тяжкості захворювання та бажаногоефекту. Звичайно в добовій дозі 20-60 мгдорослому. Можливе збільшення дози до 120 мг, розділених на 2-3 прийоми. При помірно вираженому набряковому синдроміпрепарат призначають дорослим та дітям старше 15 років у початковій дозі 20-80мг. При стійких до терапії набряках, дозу підвищують на 20-40 мг до отриманнябажанного діуретичного ефекту. Таку індивідуально підібрану дозу можна приймати1 або 2 рази на добу, але повторну дозу можна призначати не раніше ніж через6-8 годин від попередньої.Дітям препарат призначають у дозі 2 мг/кг. Принедостатньому ефекті вона може бути підвищена на 1-2 мг/кг. Повторне прийманняпрепарату можливе не раніше ніж через 6-8 годин.Лікування повинно проводитись нафоні багатої на калій дієти.

Побічна дія. Можливі нудота, діарея, гіперемія і свербіж шкіри,гіпотензія, оборотне погіршення слуху, інтерстиціальний нефрит. Через посиленнядіурезу можуть виникнути запаморочення, депресія, м’язова слабкість, спрага,гіпокаліємія, гіперурикемія, урикозурія, гіперглікемія. При появі побічнихефектів дозу Фуросеміду-Дарниця необхідно зменшити або припинити лікуванняпрепаратом.

Протипоказання. Препарат протипоказанпригіперчутливості до фуросеміду, сульфонамідів, сульфосечовини,печінковій комі, термінальній стадії ниркової недостатності, механічнійнепрохідності сечовивідних шляхів, подагрі,цукровому діабеті або порушеннях толерантності до глюкози. Декомпенсованамітральна або аортальна вада, підвищений тиск у яремній вені, гіпертрофічнаміокардіопатія з порушенням відтоку з лівого шлуночка, гіпотензія, панкреатит,метаболічний алкалоз, виражена гіпонатрій- та гіпокаліємія.

Передозування. Гіпотензія, зниженняоб’єму циркулюючої крові, підвищення гематокриту, гіпокаліємія тагіпохлоремічний анкалоз.Лікування. Корекція кислотно-лужної рівноваги,корекція іонів плазми, нормалізація центрального венозного тиску.

Особливості застосування. При наявності водянки без периферичних набряківрекомендується застосовувати в дозах, що забезпечують додатковий діурез вобсязі не більше 700-900 мл/добу, що не викликає істотних змін показників іонівплазми, залишкового азоту, сприяє профілактиці олігурії.При лікуванні артеріальної гіпертензії добову дозу ділять на 2-3разові, що дає можливість уникнути розвитку феномена “віддачі”.При збереженні олігурії протягом 24 годин, лікування препаратом вартоприпинити.При тривалому застосуванні препарату необхідно періодично вимірюватиАТ, рівень електролітів (особливо калію) плазми, азоту сечовини, креатиніну,сечової кислоти.При цукровому діабеті препарат застосовують під контролем рівня глюкозив крові та сечі.Не застосовують у період вагітності (особливо в I триместрі). У цьомувипадку застосування препарату можливо тільки за життєвими показаннями, коликористь для матері перевищує ризик для плода. Тому що фуросемід надходить угрудне молоко, у період його застосування годування груддю варто припинити.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Антибіотики, аміноглікозиди, цефалоспорини,етакрилова кислота та цисплатин підвищують ототоксичність фуросеміду. Суміснезастосування з амфотеріцином збільшує нефротоксичність фуросеміду. Одночаснезастосування із серцевими глікозидами може викликати розвиток аритмії на фонігіпокаліємії. Підсилює ефекти антигіпертензивних засобів і, зокрема,інгібіторів ангіотензинперетворюючого ферменту. Знижує ефекти антидіабетичнихзасобів. Підсилює ефекти препаратів теофілінів, варфарину, діазоксидів. Принеобхідності призначення інгібіторів ангіотензинперетворюючого ферменту,застосування фуросеміду необхідно на кілька днів припинити.З обережністю застосовують із глюкокортикостероїдами через можливийрозвиток дисбалансу електролітів. Потенціює дію курареподібнихзасобів.

Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей,захищеному від світла місці, при температурі не вищій 25 оС. Термін придатності – 3 роки.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z