Загружается, подождите...

Риб’ячий жир (Fish oil)


основні фізико-хімічні властивості: прозора масляниста рідина від світло-жовтогодо жовтого кольору, зі слабким специфічним незгірклим запахом риби;

склад: жир риб’ячий, вироблений з печінки тріскових риб.

Форма випуску. Олія.

Фармакотерапевтична група. Лікарські засоби, що регулюють метаболічні процеси.Код АТС A11J C.

Фармакологічні властивості.Фармакодинаміка. До складу Риб’ячого жиру входять вітамін А (ретинол),вітамін D2 (ергокальциферол), ейкозапентаєнова кислота,ейкозатетраєнова кислота, доксагексаєнова кислота.Діючими речовинами Риб’ячого жиру є поліненасичені омега-3 жирнікислоти, вітамін А і вітамін D2.Омега-3 поліненасичені жирні кислоти (ейкозапентаєнова кислота – ЕПК ідоксагексаєнова кислота – ДГК), які в значній кількості містяться у жиріпечінки тріски, чинять такі біологічні ефекти: ДГК необхідна для нормальногорозвитку мозку, нервової системи і сітківки дитини; ЕПК є попередникомбіологічно активних молекул – ейкозаноїдів, до яких належать тромбоксан,лейкотрієни, простацикліни і простагландини. Ейкозаноїди, утворені з насиченоїарахідонової кислоти, значно відрізняються за біологічним ефектом відейкозаноїдів, утворених з омега-3 жирної кислоти (ЕПК). Так, з арахідоновоїкислоти утворюється тромбоксан (ТХА2), що має вираженийсудинозвужувальний ефект, тоді як у ТХА2, утвореного з ЕПК, цейефект практично не виражений. Простагландини, утворені з арахідонової кислоти,найактивніші за простагландини, утворені з ЕПК омега-3 жирних кислот. Цимпояснюється зниження активності неспецифічної запальної реакції при прийомідостатньої кількості незамінних омега-3 жирних кислот. Омега-3 жирні кислоти єпопередниками деяких ферментів, змінюють фізичні властивості клітинних мембран,включаючись до складу фосфоліпідів, безпосередньо беруть участь у процесігенної транскрипції та у процесі ацеляції (зв’язування білкової молекули змембраною клітини).При регулярному вживанні Риб’ячого жиру, що містить омега-3 жирнікислоти, знижується рівень тригліцеридів, холестерину ліпопротеїдів низькоїщільності і ліпопротеїдів дуже низької щільності, підвищується еластичністьмембран клітин крові, зменшується активація тромбоцитів і хемотаксису, щоприводить до зниження в’язкості крові і ризику тромбоутворення, судинорозширювальнийефект переважає над судинозвужувальним. Зазначені властивості поліпшуютьмікроциркуляцію, особливо в судинах, уражених атеросклерозом.Фармакокінетика. Не вивчена.

Показання для застосування. Гіпо- та авiтаміноз А, захворювання очей (пігментнийретиніт, ксерофтальмія, геморалопія, кератомаляція), системна терапія ураженьшкіри та слизових оболонок, рахіту, гіпотрофії, гострих і хронічнихреспіраторних захворювань, запальних та ерозивних уражень травного тракту,сечовивідних шляхів, прискорення загоювання ран і зрощування кістковихпереломів; профілактика розвитку атеросклерозу та тромбозу, відновленнянормальної коагуляції після тромбозу; вагітність і період лактації (особливо упівнічних широтах).

Спосіб застосування та дози. Дозують препарат індивідуально. Звичайнодорослим рекомендують приймати по 1 столовій ложці 2 - 3 рази на добу. Дітям з4-тижневого віку призначають по 3 - 5 крапель 2 рази на добу, поступовопідвищуючи дозу до ½ - 1 чайної ложки на добу. Дітям до 1 року – 1 чайнуложку на добу; до 2 років – по 1 - 2 чайні ложки; від 3 до 6 років – по 1десертній ложці, від 7 років – по 1 столовій ложці 2 - 3 рази на добу. Курслікування – 2 - 3 місяці. За необхідності курс лікування повторюють через 1місяць.

Побічна дія. При застосуванні рекомендованих доз побічна дія невиявлена.

Протипоказання. Гіперчутливість до препарату. Гемофілія.

Передозування. При тривалому застосуванні препарату може виникнути сонливість,млявість, головний біль, нудота, блювання, біль у кістках нижніх кінцівок,демінералізація кісток.Лікування: зменшити дозу або тимчасово припинити застосування Риб’ячогожиру та призначити симптоматичне лікування.

Особливості застосування. Слід дотримуватися обережності при призначенніпрепарату у перші 3 місяці вагітності, оскільки є повідомлення про можливістьтератогенного ефекту при довготривалому застосуванні великих доз. З обережністюпризначають хворим на гострий і хронічний нефрит, при декомпенсації серцевоїдіяльності, хронічній жовчнокам’яній хворобі і хронічному панкреатиті (можливозагострення процесу).

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. При одночасному застосуванні препарату зіншими лікарськими засобами, які містять вітаміни А і D, існує можливістьрозвитку вітамінної інтоксикації.

Умови та термін зберігання. Зберігати в оригінальній упаковці, унедоступному для дітей місці при температурі не вище 10°С. Термін придатності –1 рік.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z