Загружается, подождите...

Етопозид-джен (Etoposide-gen)


міжнародна та хімічна назви:Etoposide; 4'-диметилпіподофілотоксин9-[4,6-0-(R)-етиліден]-b-D-глікопіранозид;

основні фізико-хімічні властивості:майжепрозорий, безбарвний або злегка жовтий розчин;

склад: 1 мл розчину містить етопозиду 20мг;допоміжні речовини: кислота лимонна, спиртбензиловий, полісорбат-80, макрогол-300, етанол, вода для ін’єкцій.

Форма випуску. Розчин для ін’єкцій.

Фармакотерапевтична група. Антинеопластичні таімуномодулюючі засоби. Алкалоїди рослинного походження та інші препаратиприродного походження. Похідні подофілотоксину. Код АТС LO1C B01.

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка. Напівсинтетичне похіднеподофілотоксину – протипухлинний засіб. Етопозид-Джен пригнічує топоізомеразу ІІ,діючи на просторову (топологічну) структуру ферменту. Топоізомераза бере участьу збиранні синтезованих фрагментів ДНК. Пригнічує мітоз, діє на клітини впізній S- і ранній G2-фазах клітинного циклу, у вищих дозах діє уфазі G2. У високій концентрації етопозиду (10 мкг/мл і більше)спостерігається лізис клітин, що вступають у мітоз. У низьких концентраціях(0,3-10 мкг/мл) препарат блокує клітинний цикл у профазі. Цитотоксична діяпрепарату щодо нормальних клітин проявляється тільки у разі застосування Етопозиду-Джену досить високих дозах.

Фармакокінетика. Фармакокінетика препаратудвофазова. При введенні у вену період напіввиведення становить близько 1,5 годв 1-й і від 4 до 11 год – у 2-й фазі, у дітей (з нормальною функцією печінки інирок) 0,6-1,4 і 3-5,8 год відповідно. Швидкість елімінації не залежить віддози в межах 100-600 мг/м2, загальний кліренс становить 33-48 мл/хвабо 16-36 мл/хв на 1 м2. При призначенні у вказаних дозах AUC імаксимальна концентрація в плазмі крові дозозалежно збільшуються. Коефіцієнтрозподілу 7 - 17 л/м2 у дорослих і 5-10 л/м2 у дітей.Етопозид не кумулює в організмі після щоденного введення в дозі 100 мг/м2протягом 4-5 днів. Препарат погано проникає в спинномозкову рідину. Хочаетопозид можна визначити в спинномозковій рідині і пухлині головного мозку,його концентрація там нижча, ніж в інтактних тканинах і в плазмі крові.Концентрація етопозиду в нормальній легеневій тканині вища, ніж в легеневихметастазах. Визначається близький рівень концентрації у тканинах первиннихпухлин і нормальних тканинах тіла матки. 97 % препарату зв’язується з білкамиплазми крові. Відзначається пряма кореляція між коефіцієнтом зв'язуванняетопозиду і рівнем альбуміну в плазмі крові здорових людей і пацієнтів зраковими захворюваннями. Метаболізується у печінці. Кінцевий періоднапіввиведення 7 год. Етопозид виводиться переважно з сечею (44 - 60 %), прицьому ⅔ у незміненому стані. Біля16 % виводиться з калом, 6 % і менше – з жовчю. Середній нирковий кліренс 7-10мл/хв на 1 м2.Показання для застосування. Етопозид-Дженвикористовують для монотерапії і в комбінації з іншими протипухлиннимипрепаратами, при герміногенних пухлинах (рак яєчка, хоріокарцинома), ракуяєчників, дрібноклітинному і недрібноклітинному раку легенів,лімфогранулематозі, неходжкінській лімфомі, лейкозі, раку шлунка, саркоміЮїнга, саркомі Капоші, нейробластомі, раку молочної залози (з метастазами впечінку, плевру), гострому нелімфобластному лейкозі, мезотеліомі.

Спосіб застосування та дози. Режим дозування визначають індивідуальнозалежно від виду пухлин, стадії захворювання, загального стану. Для введення увену використовують розчини з концентрацією активної речовини 200 мкг/мл до 400мкг/мл (інакше можливе випадіння в осад). Концентрат Етопозиду-Джен розводять у0,9 % розчині натрію хлориду або в 5 % розчині глюкози. Тривалість інфузії від30 хв до 2 год. Слід уникати контакту з буферними водними розчинами з рН більше8,0. У вену крапельно вводять по 50 мг/м2 протягом 5 днів. Повторнікурси проводять через 2-3 тижні.

Побічна дія. З боку системикровотворення: лейкопенія (менше 1000 в 1 мм3 - у 3 - 17 % випадків, менше 4000 в 1 мм3 – в60 - 91 % випадків), анемія, тромбоцитопенія (менше 50 000 в 1 мм3 –в 1 – 20 % випадків, менше 100 000 в 1 мм3 – в 22-41 % випадків). Найнижчийрівень лейкоцитів спостерігається на 7-14-й день, тромбоцитів на 9-16-й день від початкуприйому препарату; нормалізація показників відбувається на 40-й день.З боку травної системи: нудота, блювання, інколианорексія, мукозити, діарея; при застосуванні високих доз – токсичні реакції збоку печінки. З боку центральної і периферичної нервової системи: сонливість,підвищена втомлюваність, ураження периферичної нервової системи.З боку серцево-судинної системи: тахікардія,артеріальна гіпотензія. Алергічні реакції: озноб, гарячка, бронхоспазм,ангіоневротичний набряк обличчя.Дерматологічні реакції: висипання на шкірі,алопеція.

Протипоказання. Підвищена чутливість допрепарату, періоди вагітності та годування груддю, дитячий вік до 2 років,виражені порушення функції печінки, порушення кровотворення (кількістьлейкоцитів менше 2000 в 1 мм3, тромбоцитів менше 75 000 в 1 мм3),що не пов'язані з наявністю злоякісних пухлин.

Передозування. Симптоми: нудота, блювання,діарея, алергічні прояви, артеріальна гіпотензія. Лікування симптоматичне. Специфічного антидотунемає. При виникненні анафілактичних реакцій лікування слідприпинити і призначити симптоматичну терапію (адреналін, протигістамінніпрепарати, глюкокортикостероїди, плазмозамінники). Особливості застосування. Лікують у стаціонарі під контролемлікаря. Перед початком лікування і перед кожним наступним циклом хіміотерапіїЕтопозидом-Джен необхідно виконувати такі лабораторні дослідження як загальнийаналіз крові, лейкограма, коагулограма. Кількість тромбоцитів у периферичнійкрові менше 50 000 в 1 мм3 або абсолютний вміст нейтрофільнихгранулоцитів менше 500 в 1 мм3 є протипоказанням для подальшоголікування; терапію можна продовжувати після нормалізації показниківлабораторних досліджень. Етопозид-Джен застосовують з обережністю у тихпацієнтів, у яких передувала променева або хіміотерапія, у хворих на вітрянувіспу, оперізувальний лишай, інфекційні ураження слизових оболонок, припорушеннях серцевого ритму, при підвищеному ризику розвитку інфаркту міокарда,порушеннях функції печінки, захворюваннях нервової системи (епілепсії),хронічному алкоголізмі. При порушенні функції нирок дозу зменшуютьвідповідно до значення кліренсу креатиніну. Не слід проводити вакцинаціюпацієнтів. Під час лікування слід утримуватись від занять, щопотребують підвищеної уваги і швидких психомоторних реакцій, а також керуванняавтомобілем. Медичномуперсоналу слід додержуватись обережності при роботі з Етопозидом-Джен як і зіншими цитостатиками. У разі потрапляння на шкіру слід негайно промити водою змилом.

Взаємодія з іншими лікарськимизасобами. Етопозид-Дженпри застосуванні у комбінації з препаратами платини, доксорубіцином,алкалоїдами барвінку, цитоксаном, кармустином, цитозин арабінозидом проявляєсинергічну протипухлинну дію.Етопозид-Дженнесумісний у розчині з іншими лікарськими засобами.

Умови та термін зберігання. Зберігати при температурівід +8 °С до +15 °С, у недоступному для дітей місці. Не заморожувати. Термін придатності – 2 роки.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z