Загружается, подождите...

Енцефабол (Encephabol)


міжнародна та хімічна назви: pyritinol; 3,3’-(дитіодиметилен)біс[5-гідрокси-6-метил-4-піридинметанол]дигідрохлоридмоногідрат;

основні фізико-хімічні властивості: жовті, блискучі, круглі, двоопуклі таблетки,вкриті оболонкою;

склад: 1 таблетка містить 100 мг піритинолу дигідрохлориду моногідрату; допоміжні речовини: кармелоза натрій 7000, магнію стеарат, колоїднийдвооксид кремнію, карбоксиметилкрохмаль натрію, лактози моногідрат, целюлоза упорошку, хіноліновий жовтий 70 %, монтаний глікольний віск, желатин,гуміарабік, пшенична мука, оксид титану (IV), біла глина, тальк, сахароза.

Форма випуску. Таблетки, вкриті оболонкою.

Фармакотерапевтична група. Ноотропні препарати. Код ATC N06BX02.

Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Піритинол підвищує патологічно знижений метаболізм уголовному мозку шляхом збільшення захвату та утилізації глюкози, підвищуєметаболізм нуклеїнових кислот і вивільнення ацетилхоліну у синапсах нервових клітин,покращує холінергічну передачу між клітинами нервової тканини. Піритинол сприяєстабілізації структури мембран нервових клітин та їх функції, запобігаючиутворенню вільних радикалів. Піритинол покращує реологічні властивості крові,підвищує пластичність еритроцитів за допомогою збільшення вмісту АТФ у їхмембранах, що приводить до пониження в’язкості крові та покращення кровотоку.Поліпшуючи кровообіг в ішемізованих ділянках мозку, піритинол збільшує їхпостачання киснем; підвищує обмін глюкози у первинно ішемізованих ділянкахмозку. У результаті покращуються показники пам’яті та відновлюються порушеніобмінні процеси у нервовій тканині, що сприяє повноцінному функціонуванню їїклітин.Фармакокінетика. Всмоктування та розподіл. Після прийому препарату внутрішньо піритинолшвидко абсорбується у шлунково-кишковому тракті. Біодоступність становить усередньому 85% (76 - 93%). Після прийомі внутрішньо 100 мг піритинолумаксимальна концентрація у плазмі досягається через 30 - 60 хв.Зв’язування з білками плазми становить 20 - 40%. Піритинол та йогометаболіти проходять через гематоенцефалічний бар’єр, метаболіти накопичуютьсяпередумовно у сірій речовині головного мозку. При повторному прийомі кумуляціїне спостерігається. Метаболізм і виведення.Піритинол швидко біотрансформується з утворенням таких основнихметаболітів: 2- метил-3-гідрокси-4-гідроксиметил-5-метилмеркаптометилпіридин і2- метилсульфінілметипіридин. Кон’юговані метаболіти виводяться переважнонирками.Сумарне виведення із сечею протягом 24 год становить 72,4 - 74,2%, прицьому більша частина дози виводиться протягом перших 4 год після прийому. Черезкишечник виводиться тільки 5%. Час напіввиведення становить близько 2,5 год.Фармакокінетика в особливо клінічних випадках.При порушенні функції нирок токсичні концентрації не досягаються.

Показання для застосування. Симптоматичне лікування хронічних порушеньфункцій головного мозку при синдромах деменції з такими ведучими симптомами:порушення пам’яті, концентраційної спроможності та мислення, швидкаcтомлюваність, недостатність спонукань і мотивації, афективні розлади. Первиннадегенеративна деменція, судинна деменція та змішані форми. Симптоматичнатерапія хронічних порушень розумової працездатності. Посттравматичнаенцефалопатія. Церебральний атеросклероз. Наслідки енцефаліту. Затримкапсихічного розвитку, церебрастенічний синдром, енцефалопатія у дітей.

Спосіб застосування та дози. Залежно від серйозності захворюваннярекомендуються такі дози:дорослі: по 2 таблетки 3 рази на день (600 мг на день);.діти від 7 років: по 1 - 2 таблетки, 1 - 3 рази на день (від 50 до 600мг на день, залежно від показань).Примітка. Для немовлят і дітей до 7 років є інша форма препарату -суспензія.Приймати препарат треба під час або після їди. При порушеннях снуостанню денну дозу не слід приймати ввечері та на ніч. Тривалість лікуваннязалежить від клінічної картини захворювання. При гострих станах і застосуваннівисоких доз помітний терапевтичний ефект досягається вже через декілька годинабо діб. При хронічних захворюваннях, таких як наслідки черепно-мозковоїтравми, або при синдромах деменції помітний терапевтичний ефект досягаєтьсяпісля 2 - 4 тижнів лікування. Оптимальний та надійний ефект настає через 6 - 12тижнів. Тривалість лікування при хронічних захворюваннях повинна становити неменше 8 тижнів.Через 3 місяці слід перевірити наявність показань для подальшоголікування.

Побічна дія. З боку системи травлення: іноді - нудота,блювання, діарея: рідше – втрата апетиту, зміна смакової чутливості, порушенняфункції печінки (підвищення рівня трансаміназ, холестаз).З боку центральної нервової системи: іноді - порушення сну, рідше -підвищена збудливість, головний біль, запаморочення, стомлюваність.Інші: алергічні реакції різного ступеня тяжкості, які звичайновиявляються у вигляді висипань на шкірі або слизових оболонках, свербежу,підвищення температури тіла. При застосуванні препарату за показниками та у рекомендованих дозахпобічні ефекти малоймовірні.

Протипоказання. Абсолютні: підвищена чутливість до піритинолу

.Відносні: захворювання нирок в анамнезі, виражені порушенням функціїпечінки, виражені зміни картини периферичної крові, гострі аутоімуннізахворювання, наприклад системний червоний вовчак, міастенія, пемфігус.

Передозування. У випадку передозування відбувається посиленнясимптоматики побічних явищ.. Перша допомога полягає у промиванні шлунка,прийомі активованого вугілля.

Особливості застосування. Можуть виникнути реакції підвищеної чутливості упацієнтів з гіперчутливістю до D-пеніциламіну, оскільки останній подібний допіритинолу за хімічною будовою (тіолові групи).Застосування під час вагітності та лактації. Піритинол проникаєчерез плацентарний бар’єр. Проведені випробування не показали наявностітератогенної або ембріотоксичної активності. У материнське молоко проникаєнезначна кількість піритинолу. Тим більше, рішення щодо застосування препаратупід час вагітності та годування груддю повинно прийматися після старанноговиваження ризик - користь.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Піритинол може потенціювати побічніреакції пеніциламіну, препаратів золота та сульфасалазину. Клінічно значущої взаємодії з іншими лікарськими засобами невстановлено.

Умови та термін зберігання. Зберігати при температурі не вище 25°С та внедоступному для дітей місці. Термін зберігання – 5 років.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z