Загружается, подождите...

Ефлоран (Efloran)

міжнародна назва: метронідазол;

основніфізико-хімічні властивості:чистий, майже безбарвний або жовтуватий розчин, без видимих включень;

склад: 100 мл розчину (1 флакон) містять 500 мгметронідазолу; 1мл розчину містить 5 мг метронідазолу;

допоміжніречовини: натрію едетат,натрію хлорид, вода для ін’єкцій.

Формавипуску. Розчин дляінфузій.

Фармакотерапевтичнагрупа. Антибактеріальнізасоби для системного застосування. Похідні імідазолу. Метронідазол. Код АТСJ01X D01.

Фармакологічнівластивості. Фармакодинаміка. Метронідазол – цесинтетична протибактеріальна і протипротозойна речовина, яка належить до групи нітроімідазолів.Ефлоран є ефективним засобом проти Trichoimonas vaginalis, Entamoebahistolytica і Giardia lamblia, також він діє проти анаеробних мікроорганізмів –грамнегативних і грампозитивних бактерій (різні види Clostridium, Eubacterium,Peptococcus, Peptostreptococcus, а також інші анаеробні бактерії, чутливі дометронідазолу). Препарат є менш ефективним засобомпроти Aspergillus spp. і Penicillium marneffei і не діє проти C. krusei, C.glabrato, Fussarium spp. i зигоміцетів. Фармакокінетика.Максимальна концентрація усироватці крові майже однакова після внутрішньовенного або пероральноговведення; біодоступність становить від 90 до 100 %. Через 4-6 годинконцентрація метронідазолу у тканинах і лікворі досягає 80-90 % відконцентрації у сироватці крові. З білками плазми зв’язується лише незначнакількість – не більше 20 %. Період напіввиведення активної речовини становить 8годин. Вона добре проникає усі тканини, органи та рідини організму.Неметаболізований метронідазол виділяється головнимчином із сечею. Метаболіти разом з глюкоронідами, що утворюються під часрозпаду в печінці, також виводяться із сечею. З фекальними масами виділяєтьсявід 6 до 15 % від введеної дози. Метронідазол та його метаболіти швидковиводяться при гемодіалізі. Пресистемний розпад активної речовини дуженезначний.

Показаннядля застосування.Анаеробні бактеріальні інфекції (гінекологічні тачеревні інфекції, інфекції центральної нервової системи, бактеріємія, сепсис,ендокардит, інфекції кісток, суглобів, шкіри, м’яких тканин, зубні інфекції,інфекції дихальних шляхів), спричинені різними видами Bacteroides, Clostridium,Eubacterium, Peptococcus, Peptostreptococcus, а також іншими анаеробнимибактеріями, чутливими до метронідазолу;лікування ентероколіту, спричиненого бактерієюClostridium difficile;лікування бактеріального вагінозу;передопераційнапрофілактика ускладнень з боку органів травного каналу та статевих органів;лікування кишкових і позакишкових форм амебіазу таінфекцій, спричинених Giardia lamblia і Trichomonas vaginalis.

Спосібзастосування та дози.Лікуванняанаеробних інфекцій.Доза для дорослих становить 500 мгчерез кожні 8 годин внутрішньовенно краплинно з середньою швідкістю інфузії (5мг/хв.). Лікування продовжується протягом 7 днів, залежно від показання. Дозадля дітей до 12 років становить 7,5 мг/кг маси тіла (1,5 мл/кг) через кожні 8годин внутрішньовенно краплинно з середньою швідкістю інфузії (5 мг/хв.). Запершої можливості слід переходити на лікування таблетками.

Передопераційнапрофілактика ускладнень з боку органів травного каналу та статевих органівПередпочатком операції дорослим призначають метронідазол у разовій дозі 500 мг приповільній внутрішньовенній інфузії. Дозу можна повторити ще тричі. Профілактикаперед операцією не повинна тривати довше 24 годин. Для дітей до 12 років дозастановить 7,5 мг/кг маси тіла (1,5 мл/кг) через кожні 8 годин при повільнійвнутрішньовенній інфузії за такою ж схемою, як і для дорослих. При появі післяопераційноїінфекції лікування необхідно продовжувати не менше 7 днів.Урозчин метронідазолу для інфузій забороняється додавати інші препарати. Крімтого, метронідазол не можна вводити спільно з іншими розчинами для інфузії.

Побічна дія. Можливими побічнимиефектами є реакції підвищеної чутливості (висип, кропив’янка, анафілактичніреакції, ангіоневротичний набряк), місцеві реакції у місці введення препарату,травні розлади (нудота, біль у животі, металевий присмак у роті, анорексія,дуже рідко - блювання, діарея або панкреатит), транзиторна нейтропенія, темнийабо червоно-коричневий колір сечі, відчуття печіння в уретрі або піхві. Інодіможуть виникати головний біль, запаморочення, підвищення температури тіла,сухість у роті, кандидоз ротової порожнини або піхви. Можлива також появатромбофлебіту. Під час лікування також відмічали печінкову недостатність,периферичну нейропатію, гінекомастію, реакцію Герксхаймера, а також зміни наелектрокардіограмі. При появі неврологічних побічних реакцій, наприкладсудом, дезорієнтації, збудження, атаксії тощо, необхідно негайно припинитизастосування препарату.

Протипоказання.Препаратпротипоказаний при підвищеній чутливості до метронідазолу або до інших ліків заналогічною хімічною будовою (нітроімідазолів), а також до інших компонентівЕфлорану; перший триместр вагітності.

Передозування.Принадто високих дозах можуть виникнути такі побічні явища, як нудота, блювання тазапаморочення, у більш тяжких випадках - атаксія, парестезія та спазми.Спеціальних антидотів не існує. Лікування - симптоматичне.

Особливостізастосування.Попередженнята застереження.Пацієнтаміз значним порушенням функції печінки і з нирковою недостатністю препарат слідпризначати з обережністю, тому що через уповільнений метаболізм препарату можезбільшитись концентрація метронідазолу та його метаболітів у плазмі крові. Метронідазол слід вводити з обережністю пацієнтам іззахворюваннями кісткового мозку або центральної нервової системи, а такожпацієнтам похилого віку.Пацієнтам з порфірією не рекомендуєтьсязастосовувати метронідазол.При тривалому застосуванні метронідазолу (більше 10днів) необхідно контролювати кількість кров’яних клітин і функцію печінки.Протягом курсу лікування метронідазолом і не менше 3днів після його закінчення пацієнти не повинні вживати спиртних напоїв черезможливу появу реакцій, подібних до синдрому при застосуванні антабусу. Впливна психофізичну активність.Метронідазолможе впливати на психофізичні здатності, особливо при одночасному вживанніалкоголю. Лікар повинен звернути на це увагу пацієнта, якщо той керуєавтомобілем або працює з іншими механізмами під час лікування метронідазолом. Вагітністьі годування груддю.Препарат протипоказанийу перший триместр вагітності; пізніше його можна застосовувати лише у випадках,коли переваги такого лікування виправдовують ризик для плода.Під час лікування метронідазолом необхідно припинитигодування груддю.

Взаємодіяз іншими лікарськими засобами.Метронідазолпосилює дію варфарину та інших кумаринових антикоагулянтів, тому припаралельному лікуванні дозу цих препаратів необхідно зменшити.Фенітоїнта барбітурати знижують ефективність метронідазолу, при цьому дія фенітоїну табарбітуратів може посилюватись.Приодночасному прийомі метронідазолу та препаратів літію нейротоксичність останніхзбільшується.Циметидинподовжує час напіввиведення метронідазолу.Паралельнезастосування метронідазолу і дисулфіраму забороняється через можливий розвитокгострих психозів. Після закінчення лікування дисулфірамом метронідазол не можназастосовувати протягом двох тижнів.

Умовита термін зберігання. Зберігатипри температурі не вище 25 оС в захищеному від світла місці.Зберігатив недоступному для дітей місці. Термінпридатності - 5 років.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z