Загружается, подождите...

Дипіридамол (Dipyridamolum)


міжнародна та хімічна назви: dipyridamole;2,6-біс-[біс-(β-оксіетил)-аміно]-4,8-ді-N-піперидіно-піримідо (5,4-d)піримідин;

основні фізико-хімічні властивості: таблетки, вкриті оболонкою: таблетки по0,025 г -світло-зеленого кольору, таблетки по 0,075 г -жовтого кольору;

склад: 1 таблетка містить дипіридамолу - 0,025 г або 0,075г;допоміжні речовини: крохмаль картопляний, цукормолочний, тальк, магнію стеарат, желатин, цукор, полівінілпіролідон, аеросил,магнію карбонат основний, титану діоксид, тропеолін 0, олія вазелінова, віскбджолиний.

Форма випуску. Таблетки, вкриті оболонкою.

Фармакотерапевтична група. Антитромботичні засоби. Антиагреганти. Код АТС В01А С07.

Фармакологічні властивості.Фармакодинаміка. Препарат має антиагрегаційну, атакож помірну судинорозширювальну та антиангінальну дії. Гальмує адгезію таагрегацію тромбоцитів, поліпшує мікроциркуляцію, у тому числі у сітчастійоболонці ока і ниркових клубочках; знижує опір резистивних коронарних судин (восновному артеріол), підвищує об’ємну швидкість коронарного кровотоку, поліпшуєпостачання міокарда киснем, підвищуючи його толерантність до гіпоксії; зменшуєзагальний периферичний опір судин; знижує опір мозкових судин, є ефективним придинамічних порушеннях мозкового кровообігу, нормалізує венозний відток, знижуєчастоту виникнення тромбозу глибоких вен у післяопераційному періоді; призагрозі прееклампсії запобігає дистрофічним змінам у плаценті, нормалізуєплацентарний кровоток, усуває гіпоксію тканин плода. Механізм дії дипіридамолузумовлений інгібуванням фосфодіестерази та підвищенням цАМФ у тромбоцитах,стимуляцією вивільнення простацикліну ендотеліальними клітинами та пригніченнямутворення тромбоксану А2 у тромбоцитах, конкурентним інгібуваннямаденозиндезамінази, що приводить до накопичення аденозину, стимулюєаденілатциклазу; сприяє вазодилатуючому ефекту.Фармакокінетика. При пероральному прийомі швидковсмоктується протягом 45 - 75 хв., в основному, у шлунку, незначна частина - утонкому кишечнику. Біодоступність становить 37 - 66%. Максимальна концентраціяреєструється через 1 год після прийому. Ступінь зв’язування з білками плазми 91- 99% (переважно з альбуміном та кислим альфа-глікопротеїном). Швидко проникаєу тканини. Накопичується, у першу чергу, в серці та еритроцитах.Метаболізується переважно у печінці. Виводиться з жовчю у вигляді глюкуронідів.Ниркова елімінація незначна. При порушеннях функції печінки можлива кумуляція.Період напіввиведення препарату значно коливається залежно від особистостіхворого і становить 6-8 год.

Показання для застосування. Профілактика тромбоемболічного синдромупісля протезування клапанів серця, профілактика і лікування артеріальних івенозних тромбозів та їх ускладнень, периферичні судинні ураження (у т.ч.хронічні облітеруючі захворювання судин нижніх кінцівок), лікування іпрофілактика порушень мозкового кровообігу, дисциркуляторна енцефалопатія,профілактика плацентарної недостатності при ускладненій вагітності, у складікомплексної терапії при будь-яких порушеннях мікроциркуляції.

Спосіб застосування та дози. Призначають дорослим та дітям, старше 12років, по 1 - 2 таблетки (25/50 мг) 3 рази на добу. За необхідності дозу можнапідвищити до 3 таблеток або 1 таблетки (75 мг) на прийом 3 рази на добу.Найвища добова доза - 600 мг. Препарат приймають за 1 год до їди, не розжовуючита запиваючи невеликою кількістю рідини. Тривалість курсу терапіївстановлюється індивідуально і, як правило, становить від кількох тижнів докількох місяців.

Побічна дія. Препарат може спричинити розвиток синдрому“обкрадання", тобто зменшувати кровопостачання ішемізованих ділянокміокарда. Тому препарат протипоказаний при головному болю, запамороченні,тимчасовій гіперемії обличчя, тахікардії або брадикардії, слабкості, нудоті,диспептичних явищах, шкірних алергічних реакціях, синдромі коронарного“обкрадання".

Протипоказання. Гострий інфаркт міокарда, поширений стенозуючийатеросклероз коронарних артерій, нестабільна стенокардія, субаортальний стенозаорти, декомпенсована серцева недостатність, тяжкі порушення серцевого ритму,виражена артеріальна гіпотензія, тяжкий геморагічний синдром, тяжка ниркова абопечінкова недостатність; дитячий вік до 12 років; підвищена чутливість доДипіридамолу; тромбоцитопенія.

Передозування. При перевищенні рекомендованих доз можливакороткочасна гіпотензія, для усунення якої показане введення вазопресорнихагентів, особливо мезатону в дозі 0,5 -1 мл внутрішньом’язово.

Особливості застосування. Застосування при вагітності, особливо у II іІІІ триместрах, можливе за суворими показаннями та під наглядом лікаря.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. При одночасному застосуванні з непрямимикоагулянтами, ацетилсаліциловою кислотою, гепарином, а також бета-лактамними антибіотиками(пеніцилінами, цефалоспоринами), тетрациклінами, хлорамфеніколомспостерігається посилення антиагрегаційного ефекту. Призначення Дипіридамолу згепарином може супроводжуватися ризиком розвитку геморагічних ускладнень.Похідні ксантину послаблюють коронаророзширювальний ефект препарату. Антациди,сорбенти та обволікаючі засоби зменшують всмоктування Дипіридамолу, щопризводить до зменшення його максимальної концентрації у крові та зниженняефективності.Дипіридамол підвищує гіпотензивну дію антигіпертензивнихзасобів, послаблює антихолінергічні властивості інгібіторів холінестерази.

Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей, всухому, захищеному від світла місці. Термін зберігання - 3 роки.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z