Загружается, подождите...

Дипіридамол-дарница (Dipyridamole-darnitsa)


міжнародна та хімічна назви: Dipyridamole; 2,2’,2",2"’-[[4,8-ди(піперідин-1-іл)-піримідо[5,4-d]піримідин-2,6-диіл)динітрило]тетраетанол;

основні фізико-хімічні властивості: прозора рідина жовтого кольору;

склад: 1 мл розчину містить дипіридамолу 0,005 г ;допоміжні речовини: D-винна кислота (виннокам’яна), пропіленгліколь,натрію едетеат, 3М розчин кислоти хлористоводневої, вода для ін’єкцій.

Форма випуску. Розчин для ін’єкцій.

Фармакотерапевтична група. Засоби, що діють на систему крові і гемопоез.Антитромботичні засоби. Код АТС В01А С07.

Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка: Дипіридамол-Дарниця виявляє антиагрегаційну, а такожпомірну судинорозширювальну та антиангінальну дію. Гальмує адгезію і агрегаціютромбоцитів, поліпшує мікроциркуляцію, у тому числі у сітківці ока і нирковихклубочках; знижує опір резистентних коронарних судин (в основному артеріол),підвищує об’ємну швидкість коронарного кровотоку, поліпшує постачання міокардакиснем, підвищуючи його толерантність до гіпоксії; зменшує загальнийпериферичний опір судин; знижує опір мозкових судин; ефективний при динамічнихпорушеннях мозкового кровообігу, нормалізує венозний відтік, знижує частотувиникнення тромбозу глибоких вен у післяопераційному періоді; при загрозіпрееклампсії попереджує дистрофічні зміни у плаценті, нормалізує плацентарнийкровотік, усуває гіпоксію тканин плода. Механізм дії Дипіридамолу-Дарницязумовлений: пригніченням активності цГМФ- фосфодіестерази та підвищеннямактивності цАМФ у тромбоцитах; стимулюванням вивільнення простациклінуендотеліальними клітинами та пригніченням утворення тромбоксану А2 утромбоцитах; конкурентним пригніченням аденозиндезамінази, що призводить донакопичення аденозину, стимулюючого аденілатциклазу; зменшенням вивільненнякатехоламінів, що сприяє вазодилатуючому ефекту.Фармакокінетика. При парентеральному введенні Дипіридамол-Дарницяшвидко зв’язується з білками плазми – переважно з альбуміном та кислимα-глікопротеїном. Біодоступність Дипіридамола-Дарниця становить 60 – 67 %.Швидко проникає в тканини. Накопичується, головним чином, у міокарді таеритроцитах. Метаболізується у печінці, виводиться з жовчю у виглядіглюкуронідів. Ниркова елімінація не істотна. Можлива кумуляція препарату присерйозних порушеннях функції печінки.

Показання для застосування. Профілактика тромбоемболічного синдрому післяпротезування клапанів серця, профілактика і лікування артеріальних і венознихтромбозів і їх ускладнень, периферичні судинні ураження (у т.ч. хронічніоблітеруючі захворювання судин нижніх кінцівок, діабетичні ретинопатії),лікування і профілактика цереброваскулярних порушень, дисциркуляторнаенцефалопатія, хронічна ішемічна хвороба серця, профілактика плацентарноїнедостатності при ускладненій вагітності, у складі комплексної терапії прибудь-яких порушеннях мікроциркуляції.

Спосіб застосування та дози. Дипіридамол-Дарниця вводятьвнутрішньом’язово або внутрішньовенно. Рекомендована доза для дорослихстановить 1 – 2 мл 0,5 % розчину на добу. Внутрішньовенно препарат вводитьсяповільно (0,2 мг/хв). Для запобігання місцевого подразнення препарат передвведенням розводять лише в 5 % розчині глюкози у співвідношенні якнайменше 1:2.Добова доза для дітей старше 12 років не повинна перевищувати 5 мг/кг маситіла.

Побічна дія. У хворих з вираженим атеросклерозом можеспостерігатися погіршення регіонального кровообігу за рахунок розвитку феноменуобкрадання. Можлива поява головного болю, запаморочення, перехідна гіпереміяобличчя, тахі- або брадикардія, нудота, блювання, диспептичні явища, шкірніалергічні реакції. У поодиноких випадках може спостерігатися підвищеннякровотечі під час або після хірургічного втручання.

Протипоказання. Гострий інфаркт міокарда, поширений стенознийатеросклероз коронарних артерій, нестабільна стенокардія, субаортальний стеноз,декомпенсована серцева недостатність, тяжкі порушення серцевого ритму,артеріальна гіпотензія, тяжкий геморагічний синдром, тяжка ниркова абопечінкова недостатність, колапс та шок, діти молодше 12 років, індивідуальнагіперчутливіть до препарату.

Передозування. Можлива поява відчуття приливів тепла, тахікардія,неспокій, слабкість, запаморочення, зниження артеріального тиску, біль у серці,головний біль. Для зняття вказаних симптомів проводять загальносимптоматичнутерапію, повільно внутрішньовенно вводять амінофілін (50 – 100 мг протягом 30 –60 секунд). При вираженій гіпотензії вводять вазопротекторні засоби.

Особливості застосування. Не слід змішувати Дипіридамол-Дарниця в одному шприціз іншими препаратами. Оскільки препарат виявляє судинорозширювальну дію, йогослід з обережністю призначати пацієнтам з тяжкими формами ішемічної хворобисерця, при неиздавно перенесеному інфаркті міокарда, з підклапанним аортальнимстенозом або при нестабільних гемодинамічних показниках (наприклад, присерцевій недостатності у стадії декомпенсації), при тяжкій формі міастенії. Припарентеральному введенні не слід допускати проникнення розчину препарату підшкіру (можлива ірритативна дія). У період вагітності та лактаціїДипіридамол-Дарниця призначить лише за суворими показаннями та під наглядомлікаря.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. При одночасному застосуванні з непрямимиантикоагулянтами ацетилсаліциловою кислотою, гепарином, а також β-лактамнимиантибіотиками (пеніцилінами, цефалоспоринами), тетрациклінами, хлорамфеніколомспостерігається підсилення антиагрегаційного ефекту. Дипіридамол-Дарниця можепідсилювати дію антигіпертензивних препаратів, послаблювати антихолінергічнівластивості інгібіторів холінестерази. Застосування Дипіридамолу-Дарниця згепарином може супроводжуватися розвитком геморагічних ускладнень. Похідніксантину (у т.ч. кава, чай) послаблюють коронаророзширювальну ефект препарату.

Умови та термін зберігання. У сухому, захищеному від світла та недоступному длядітей місці, при температурі від 80С до 250С. Термінпридатності –2 роки.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z