Загружается, подождите...

Декстроза (Dextrose)


міжнародна та хімічна назви: декстроза;

основні фізико-хімічні властивості: безбарвна або злегка жовтувата прозорарідина;

склад: 100 мл розчину містять декстрози (глюкози) – 5 г або 10 г; допоміжні речовини: вода для ін'єкцій.

Форма випуску. Розчин для інфузій.

Фармакотерапевтична група. Розчини для внутрішньовенного застосування.Вуглеводи.Код АТС В05В А03.

Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Після внутрішньовенного введення гіпертонічногорозчину глюкози підвищується осмолярність крові, стимулюються процеси обмінуречовин, покращується детоксикаційна функція печінки, посилюється скоротливафункція міокарду, збільшується діурез. У процесі метаболізму глюкози у тканинахутворюється значна кількість енергії, яка необхідна для життєдіяльностіорганізму.Фармакокінетика. При внутрішньовенному введенні ефект розвиваєтьсяпо мірі надходження препарату у кров, поповнює організм рідиною та поживнимматеріалом, короткочасно збільшуючи об’єм циркулюючої крові, особливо присильній дегідратації. Після введення швидко розподіляється у тканинахорганізму. Екскретується нирками.

Показання для застосування.Для 5% розчину Декстрози.Поповнення об’єму циркулюючої крові (при дегідратації впісляопераційному періоді, внаслідок блювання, проносу, при шоку, колапсі),геморагічні блокування легких гіпоглікемічних станів, які виникають у хворих нацукровий діабет на фоні цукрознижуючої терапії, як розчинник або інфузійнесередовище для введення інших лікарських засобів. Для поповнення нестачівуглеводів в організмі при фізичних та розумових навантаженнях.Для 10% розчину Декстрози.Гіпертонічний розчин показаний при: гіпоглікемії, дегідратації (впісляопераційному періоді, внаслідок блювання, проносу), детоксикаційнійінфузійній терапії, колапсі, шоку.

Спосіб застосування та дози.Для 5% розчину Декстрози.Ізотонічний розчин вводять підшкірно, внутрішньовенно крапельно та уклізмах.Дорослим та дітям старше 15 років підшкірно та внутрішньовеннокрапельно вводять 300 – 500 мл та більше на добу, у поживних клізмах – від 300– 500 мл до 1000 – 2000 мл на добу, бажано крапельно. Максимальна доза рідинидля рутинного клінічного застосування не повинна перевищувати 2 л на добу, уразі шокового стану – максимум 2 л/год. Максимальна добова доза Глюкозистановить 0,75 г/кг маси тіла на 1 годину.Дітям у разі необхідності поповнення об’єму циркулюючої крові дозуванняГлюкози розчину 5 % проводять з урахуванням дефіциту рідини в організмі тадобової потреби в рідині дитини, розрахунок проводять за спеціальнимитаблицями.Об’єм поживної клізми з Глюкози розчином 5 % повинен відповідати вікудитини у тій самій дозі, що для внутрішньовенних інфузій, бажано крапельно.Для 10% розчину Декстрози.Гіпертонічний розчин вводять внутрішньовенно крапельно: дорослим – по20 – 50 мл на одне введення; дітям – по 10 – 15 мл на одне введення.За необхідності – внутрішньовенно крапельно: дорослим – до 250 – 300 млна добу; дітям – із розрахунку 10 мл/кг маси тіла на добу.

Побічна дія. Не виявлена.

Протипоказання. Цукровий діабет і різні стани, що супроводжуютьсягіперглікемією.

Передозування. Можливий розвиток гіперглікемії тагіпергідратації. При цьому у пацієнтів спостерігається сухість шкіри таслизових оболонок, зниження напруженості очного яблука, часте поверхневедихання без запаху ацетону, тахікардія, аритмія, можливі втрата свідомості,підвищення температури тіла. У разі передозування препарату призначаютьсимптоматичне лікування та введення препаратів звичайного інсуліну в дозі 0,1ОД/кг маси тіла внутрішньом’язово або внутрішньовенно.

Особливості застосування. При тривалому внутрішньовенному застосуванніпрепарату необхідний контроль рівня цукру в крові.

Взаємодія з лікарськими засобами. До складу препарату входить хлористоводневакислота. Таким чином, препарат не може бути розчинником для препаратів, щодестабілізуються у кислій рН.

Умови та термін зберігання. Зберігати при кімнатній температурі, внедоступному для дітей місці.Заморожуванняпрепарату при умовах зберігання герметичності флакона не є протипоказанням дойого застосування. Незмочуваність внутрішньої поверхні флакона не єпротипоказанням для застосування препарату. Після відкриття пакету розчин можназастосовувати протягом 12 годин при дотриманні правил асептики. Термінпридатності – 3 роки.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z