Загружается, подождите...

Клопігрел (Clopigrel)


міжнародна та хімічна назви: clopidogrel; метил(+)- (S) – α – (2-хлорофеніл)- 6,7- дигідротієно [3,2 -с] піридин-5(4Н)-ацетат сульфат (1:1);

основні фізико-хімічні властивості: світло-рожеві, круглі, двоопуклі таблетки,вкриті оболонкою;

склад: 1 таблетка містить клопідогрелу бісульфату, еквівалентно клопідогрелу75 мг; допоміжні речовини: лактоза, целюлоза мікрокристалічна,поліетиленгліколь 6000, крохмаль, повідон (Колідон К-30), крохмаль 1500,кремнію діоксид колоїдний, магнію стеарат, фармакоут 606 (НРМС), класел ЛФ(гідроксипропілцелюлоза), пропіленгліколь, титану діоксид, тальк, заліза оксидчервоний.

Форма випуску. Таблетки, вкриті оболонкою.

Фармакотерапевтична група. Антитромботичні засоби. Код АТС В01АС04.

Фармакологічнівластивості.Фармакодинаміка.Клопігрел – антиагрегант. Клопідогрел інгібуєаденозиндифосфат (АДФ)-індуковану агрегацію тромбоцитів шляхом пригніченнязв’язування АДФ з рецепторами на поверхні тромбоцитів і інгібування активаціїкомплексу GPIIb/IIIa (основного рецептора для фібриногену). Також клопідогрелінгібує агрегацію тромбоцитів, спричинених іншими факторами. Клопідогрел дієшляхом необоротної зміни рецептора АДФ на тромбоциті; тромбоцити, які вступилиу взаємодію з препаратом, пошкоджуються, і їх нормальна функція відновлюєтьсязі швидкістю, що відповідає швидкості розвитку нових тромбоцитів. Клопігрел невпливає на активність фосфодіестерази. За хімічноюструктурою і механізмом дії клопідогрел близький до тиклопідину, однак навідміну від останнього більш рідко спричинює розвиток шкірно-алергічнихреакцій, побічних ефектів з боку травного тракту і системи крові. Фармакокінетика.Фармакологічна активність клопідогрелу пов’язана з активним метаболітом,тіоловим похідним, який утворюється шляхом окислення клопідогрелу в2-оксоклопідогрел і подальшого гідролізу. Етап окислення регулюється в першучергу ізоферментами цитохрому Р4502В6 та 3А4 і в меншою мірою – 1А1, 1А2 і2С19. Цей метаболіт у плазмі крові не виявляється. Після прийомувнутрішньо Клопігрел швидко абсорбується і піддається пресистемному метаболізмупри первинному проходженні через печінку. Основний метаболіт – карбоксильнепохідне – становить 85% від циркулюючої в крові вихідної речовини, однакфармакологічної активності не має. Біодоступність становить приблизно 50%,прийом їжі не впливає на абсорбцію препарату. Максимальна концентраціяпервинного метаболіту в плазмі крові (приблизно 3 мг/л) досягається через 1годину після прийому внутрішньо у дозі 75 мг. Через 2 години після прийомувнутрішньо концентрація незміненого клопідогрелу в плазмі крові невизначається. Клопігрел і його основний метаболіт оборотно зв’язуються збілками плазми крові (98 і 94% відповідно). Приблизно 50% Клопігрелуекскретується із сечею і близько 46% - з калом протягом 5 днів. Дозозалежнеінгібування агрегації тромбоцитів розвивається протягом 2 годин післяодноразового прийому препарату. При повторному прийомі препарату в дозі 75 мгна добу максимальний ефект досягається через 3 - 7 днів. При досягненнірівноважного стану агрегація тромбоцитів інгібується на 40 - 60%. Агрегаційназдатність тромбоцитів і час кровотечі повертається до вихідного рівня на 5-йдень після відміни Клопігрелу.

Показання длязастосування. Клопігрелпризначають для профілактики інфаркту міокарда та ішемічного інсульту хворим наатеросклероз.

Спосібзастосування та дози. Всередину,незалежно від прийому їжі, 75 мг 1 раз на добу. Максимальна добова дозастановить 150 мг. Курс лікування встановлюється індивідуально лікарем, залежновід стану хворого.

Побічна дія. За даними клінічних випробувань CAPRIE, булавиявлена низка клінічно значущих побічних ефектів.Геморагічні.Загальна частота кровотеч – 9,3%.Тяжкі шлунково-кишкові кровотечі (2%випадків, із них 0,7% випадків потребували госпіталізації), інші кровотечі(7,3%, із них 0,6% тяжких). Найбільш часто відмічались пурпура і носовікровотечі, менш часто – гематоми, гематурія і кон’юнктивіальні кровотечі.Частота внутрішньочерепних крововиливів становила 0,4%.Гематологічні.Тяжка нейтропенія (0,04%). У 2 пацієнтів із 9599, які отримуваликлопідогрел, кількість нейтрофільних гранулоцитів дорівнювала нулю. В ходілікування спостерігався 1 випадок апластичної анемії. Частота тяжкоїтромбоцитопенії (<80x109/л) становила 0,2%, у поодиноких випадкахповідомлялось про кількість тромбоцитів <30x109/л.Шлунково-кишкові.Загальна частота порушень з боку травного тракту (біль в епігастральнійділянці, диспептичні явища, гастрит і запор) становила 27,1%.Кількість тяжких випадків становила 3%, випадків, які потребувалиранньої відміни лікування, – 3,2%. Найбільш часто відмічались болі у животі,диспепсія, діарея і нудота. Більш рідко – запор, пошкодження зубів, блювання,метеоризм і гастрит.Випадки діареї відмічались у 4,5% пацієнтів, важкої діареї – у 0,2%пацієнтів, пептичної виразки шлунка та 12-палої кишки – у 0,7% пацієнтів.Центральна і периферична нервова система.Загальна частота порушень з боку центральної і периферичної нервовоїсистеми (головний біль, запаморочення, парестезія) становила 22,3%.Печінка і жовчовивідні шляхи.Частота порушеньфункції печінки і жовчновідвідних шляхів становила 3,5%.Інші.Відмічались поодинокі випадки реакцій підвищеної чутливості, восновному шкірних реакцій (макулопапульозний та еритематозний висип,кропив’янка) і/ або свербіж.

Протипоказання. Підвищена чутливість до препарату, пептичнавиразка шлунка або дванадцятипалої кишки, шлунково-кишкові або інтракраніальнікровотечі і крововиливи в сітківку, недавно проведені або такі, що плануються внайближчі дні оперативні втручання, травми; вагітність, лактація, дитячий вік.

Передозування. При прийомі 14 таблеток по 75 мг(1050 мг) препарату не було відмічено ніяких небажаних побічних явищ, а такожнеобхідності у проведенні спеціальних терапевтичних дій. Специфічного антидоту немає. За необхідності швидковідкоригувати подовжений час кровотечі ефект Клопігрелу може бути усунутийпереливанням тромбоцитарної маси.

Особливості застосування. Хворим на гострий інфаркт міокарда не слід починатилікування клопідогрелом протягом перших днів після інфаркту міокарда. Черезвідсутність клінічних даних не рекомендується призначати препарат принестабільній стенокардії, після черезшкірно транслюмінальної коронарноїангіопластики, аортокоронарного шунтування і при гострому ішемічному інсульті(менше 7 днів).Як і інші антиагреганти, Клопігрел слід з обережністю призначати хворимзі збільшеним ризиком кровотеч унаслідок травми, оперативних втручань абопатологічних станів. У випадку оперативних втручань, якщо антиагрегантна діянебажана, курс лікування Клопігрелом слід припинити за 7 днів до операції.Препарат повинен з обережністю призначатися хворим з ризиком кровотеч(особливо шлунково-кишкових і внутрішньоочних), при порушеннях функції нирок,печінки. Хворих необхідно попереджати про можливість виникнення кровотеч і пронеобхідність інформувати лікаря про всі випадки виникнення кровотеч.В експериментальних дослідженнях не виявлено негативної дії препаратуна фертильність і негативної дії на плід, однак у зв’язку з відсутністю данихадекватних і добре контрольованих клінічних даних призначення препарату вперіод вагітності і лактації не рекомендується.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Ризик розвитку кровотечі збільшується, якщоклопідогрел застосовують одночасно з іншими антиагрегантами, нестероїднимипротизапальними препаратами, тромболітиками чи антикоагулянтами, препаратамицибулі, часнику, гінкго дволопатного, кінського каштана, а також із засобами,які призводять до розвитку тромбоцитопенії (антинеопластичні засоби,антитимоцитарний глобулін, стронцію-89 хлорид). Оскільки клопідогрел є інгібіторомCYP2C9, він може призвести до збільшення концентрацій у плазмі кровіпрепаратів, які метаболізуються за допомогою цього ферменту (флувастатин,фенітоїн, тамоксифен, толбутамід, торсемід, варфарин). Варфарин. Одночасний прийом клопідогрелу з варфарином нерекомендується, оскільки така комбінація може посилити інтенсивність кровотечі.Ацетилсаліцилова кислота. Ацетилсаліцилова кислота не змінюєінгібуючого ефекту клопідогрелу на АДФ-індуковану агрегацію тромбоцитів, однакпрепарат посилює дію ацетилсаліцилової кислоти на агрегацію тромбоцитів,індуковану колагеном. Безпека тривалого одночасного прийому ацетилсаліциловоїкислоти та Клопігрелу не встановлена.Гепарин. За даними клінічних досліджень, одночасний прийом клопідогрелута гепарину не потребує корекції дози останнього і не впливає на антиагрегантнудію, однак безпека такої комбінації ще не встановлена, тому одночасний прийомцих препаратів потребує обережності.Тромболітичні засоби. Безпека одночасного прийому клопідогрелу зтромболітиками не встановлена, тому одночасний прийом цих препаратів потребуєобережності.Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП). У клінічних дослідженняходночасний прийом клопідогрелу і напроксену призводив до збільшення кількостіприхованих шлунково-кишкових кровотеч. Через відсутність даних про взаємодіюпрепарату з іншими НПЗП невідомо, чи збільшується ризик розвиткушлунково-кишкових кровотеч при прийомі клопідогрелу з іншими препаратами цієїгрупи, тому комбінований прийом клопідогрелу з НПЗП потребує обережності.Інші комбінації препаратів. При прийомі клопідогрелу одночасно затенололом або ніфедипіном не виявлено клінічно значущої фармакодинамічноївзаємодії. Фармакологічна активність клопідогрелу практично не змінюється приодночасному прийомі з фенобарбіталом, циметидином чи естрогенами.Фармакокінетика теофіліну чи дигоксину не змінюється при одночасному прийомі зклопідогрелом.При проведенні клінічних досліджень у хворих, які приймали клопідогрелодночасно з діуретиками, бета-блокаторами, інгібіторами АПФ, антагоністамикальція, холестеринзнижувальними препаратами, вазодиляторами,протидіабетичними, протиепілептичними препаратами та препаратамигормонозамісної терапії, не було виявлено клінічно значущих побічних ефектів.

Умови та термін зберігання. Зберігати у сухому,захищеному від світла та недоступному для дітей місці при температурі 10 -25°С. Термін придатності - 2 роки.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z