Загружается, подождите...

Кліндагексал (Clindahexal)


міжнародна та хімічна назви: clindamycin; (2S-транс)-метил-7-хлор-6, 7, 8-тридезокси-6-[[(1-метил-4-пропіл-2-піролідиніл)карбоніл]аміно]-1-тіо-L-трео-альфа-D-галакто-октопіранозидуфосфат (у вигляді гідрохлориду або гідрохлориду гідрату);

основні фізико-хімічні властивості: тверді желатинові капсули з коричневимматовим корпусом і червоно-коричневою матовою кришечкою (для капсул по 150 мг)або коричневою матовою кришечкою (для капсул по 300 мг);

склад: 1 капсула містить кліндаміцину гідрохлориду укількості, що відповідає 150 мг або 300 мг кліндаміцину;допоміжні речовини: крохмаль кукурудзяний (прежелатинізований),тальк, магнію стеарат, лактози моногідрат;оболонка: желатин, титану діоксид (Е 171), заліза оксиджовтий, червоний та чорний (Е 172).

Форма випуску. Капсули.

Фармакотерапевтична група. Протимікробні засоби для системногозастосування. Лінкозаміди. Код АТС J01F F01.

Фармакологічні властивості.Фармакодинаміка. КліндаГЕКСАЛ® – антибактеріальнийсистемний засіб групи лінкозамідів, що пригнічує синтез білка в чутливихбактеріях. Має, головним чином, бактеріостатичну дію, а у вищих концентраціяхщодо деяких мікроорганізмів – бактерицидний ефект. За хімічною структурою,механізмом дії та антимікробним спектром подібний до лінкоміцину, але стосовнодеяких видів мікроорганізмів активніший (у 2 - 10 разів).Кліндаміцин активний щодо стафілококів (St.aureus, St. epidermidis), пневмококів (у пеніцилін-стійких пневмококів булавиявлена виражена стійкість також і до кліндаміцину), стрептококів групи А (St.pyogenes), стрептококів Viridans, бактерій дифтерії, Вacillus anthracis,видів Bacteroides, Fusobacteria, актиноміцетів, пептококів,пептострептококів, Veilonella, пропіoнобактерій (Propionibacteria),хламідій – Chlamidiae, Mycoplasma hominis, Toxoplasma gondii, Plasmodiumfalciparum і Badesia microti.Більшість штамів Clostridium perfringens чутливідо кліндаміцину, однак такі види, як Clostridium sporogenes іClostridium tertium, частіше бувають стійкими до кліндаміцину.Такі види класифікуються як стійкі: ентерококи (St.faecalis,St.faecium), гонококи і менінгококи, види Haemophilus,Enterobacteriaceae (такі як E.coli, Klebsielliae, Enterobacter,Serratiae), види Proteus, види Pseudomonas, Salmonella і Shigellae,а також Nocardiae.Існує повна перехресна стійкість патогенівміж кліндаміцином і лінкоміцином та часткова перехресна стійкість – міжкліндаміцином і еритроміцином.Фармакокінетика. Після перорального прийому кліндаміцину гідрохлоридшвидко і майже повністю абсорбується зі шлунково-кишкового тракту. Приодночасному прийомі їжі абсорбція трохи затримується. Максимальні концентраціїу плазмі досягаються приблизно через 45 - 60 хв після прийому препарату натще іприблизно через 2 год після прийому препарату після їди. Вони дорівнюють 1,9 -3,9 мкг/мл і 2,8 - 3,4 мкг/мл відповідно, після введення одноразових доз 150 мгі 300 мг (натще).Легко поглинається більшістю тканин і рідинорганізму, за виключенням спиномозкової рідини. Високі концентрації досягаютьсяв кістковій тканині, жовчі, сечі. Проникає через плацентарний бар’єр, уматеринське молоко.Зв’язування з білками плазми має дозозалежнийхарактер у межах 60 - 94%. Кумуляції в організмі не відмічається.Кліндаміцин практично повністю метаболізується впечінці. Деякі його метаболіти мають антимікробну активність.Приблизно на 2/3 кліндаміцину виводиться з калом увигляді неактивних метаболітів і на 1/3 – сечею. Період напіввиведеннякліндаміцину з сироватки становить приблизно 3 год для дорослих і 2 год длядітей. При порушенні функції нирок та печінки виведення кліндаміцинууповільнюється. При гемодіалізі та перитональному діалізі не видаляється зкрові.

Показання для застосування. Інфекції, спричинені чутливими докліндаміцину мікроорганізмами: кісток і суглобів (остеомієліт, гнійний артрит);вуха, горла і носа (середній отит, тонзиліт, фарингіт, скарлатина, синусит);дихальних шляхів (бронхіт, пневмонія, емпіема, пневмоніт, абсцес легенів);шкіри і м’яких тканин (фурункульоз, целюліт, панарицій, абсцеси, інфікованірани, бешиха). Крім того, інфекції порожнини таза і черевної порожнини(перитоніт і абсцеси органів черевної порожнини в поєднанні з антибіотиками, щодіють на грамнегативні мікроорганізми); жіночих статевих органів (ендометрит,негонококовий абсцес маткових труб та яєчників, цервіцит, кольпіт,сальпінгоофорит, пельвіоцелюліт, пельвіоперитоніт); інфекції порожнини рота(періодонтальний абсцес).

Спосіб застосування та дози.Дозування КліндаГЕКСАЛУ® по 150мгДорослим і дітям старше 14 років призначають по 4 - 12 капсул на добу(еквівалентно 0,6 - 1,8 г кліндаміцину) залежно від локалізації і тяжкостіінфекції 3 - 4 рази на добу. Максимальна добова доза – 1,8 г (12 капсул по 150мг ).Дітям від 6 до 14 років призначають з розрахунку 8 - 25 мг на 1 кгмаси тіла залежно від локалізації і тяжкості інфекції. Дози такі: Маса тіла, кг

Добова доза, мг

Кількість капсул по 150 мг 20 450 3 30 600 - 750 4 - 5 40 600 - 900 4 - 6 50 600 - 1 200 4 - 8 Добову дозу необхідно розділити на 3 - 4 прийоми,приймають через рівні проміжки часу.Дозування КліндаГЕКСАЛУ® по 300мгДорослим і дітям старше 14 років призначають при тяжких інфекціях 4 -6 капсул на добу (еквівалентно 1,2 - 1,8 г кліндаміцину), які ділять на 3 - 4прийоми. Максимальна добова доза – 1,8 г (6 капсул).Щоб запобігти запалень стравоходу або слизовоїоболонки капсули необхідно запивати достатньою кількістю рідини (наприклад 1склянкою води). Крім того, їх потрібно приймати у вертикальному положенні.Тривалість лікування залежить від основногозахворювання і зазвичай становить 10 - 14 днів.Пропущену дозу необхідно прийняти якомога швидше; неприймати, якщо майже настав час застосування наступної дози.

Побічна дія.З боку шлунково-кишкового тракту: можливі – біль у животі, нудота, блювання,діарея, езофагіт, жовтуха, підвищення активності печінкових трансаміназ,псевдомембранозний коліт.Алергічні реакції: у деяких випадках відмічались макулопапульознівисипання, кропив’янка, свербіж, ексудативна еритема; у поодиноких випадках –ексфоліативний та везикулобульозний дерматит; прояви короподібного висипання;відмічені випадки еозинофілії, анафілактоїдні реакції.З боку системи кровотворення: відмічені випадки нейтропеніїагранулоцитозу, тромбоцитопенії.З боку сечостатевої системи: цервіцит, вагініт, подразнення вульви.

Протипоказання. Підвищена чутливість до кліндаміцину, лінкоміцинуабо до будь-якого компонента препарату. Вказівки в анамнезі на коліт,пов’язаний з прийманням антибіотиків; міастенія. Лактація. Діти з масою тіла до20 кг.

Передозування.Симптоми: алергічні реакції (анафілактичний шок).Лікування: специфічний антидот невідомий. Показанозагальноприйняті заходи екстренної допомоги: промивання шлунка, введенняантигістамінних препаратів, кортикостероїдів, симпатоміметиків. У разі потреби– застосовувати вентиляцію. Гемодіаліз і перитонеальний діаліз неефективний.

Особливості застосування. При призначенні препарату хворим іззахворюваннями щитовидної залози, з вираженими порушеннями функції печінкита/або нирок, що супроводжуються значними порушеннями метаболізму, дозупрепарату підбирають обережно, а при застосуванні у високих дозах необхідноконтролювати концентрацію кліндаміцину в сироватці крові. Протягом тривалоїтерапії (3 тижні) через регулярні проміжки часу необхідний ретельний моніторингфункції печінки і нирок.З обережністю призначають препарат особам знаявністю в анамнезі захворювань шлунково-кишкового тракту (коліт).Необхідно з обережністю застосовувати препарат ухворих з порушенням нейром’язової передачі, хвороба Паркінсона).Препарат не застосовують для лікування менінгіту,оскільки кліндаміцин практично не проникає в спинномозкову рідину.Терапія кліндаміцином може бути альтернативою у разіпідвищеної чутливості до пеніциліну.Вагітність і лактація.Досвід застосування у вагітних відсутній. Призначати препарат можливолише тоді, коли очікувана користь для матері перевищує потенційний ризик дляплода або дитини.У немовлят, які знаходяться на грудному вигодовуванні, не можнавиключити можливість виникнення сенсибілізації, діареї і колонізації слизовоїоболонки дріжджоподібними грибами. Годування груддю під час лікуванняпрепаратом припиняють.Вплив на керування автотранспортнимизасобами або іншими складними механізмами.Впливу препарату на здатність керувати транспортнимизасобами та іншими складними механізмами встановлено не було.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Не рекомендується одночасне застосуваннякліндаміцину з еритроміцином, ампіциліном, барбітуратами, амінофіліном, кальціюглюконатом та магнію сульфатом, через їх антагоністичний ефект щодоантибактеріальної дії.Між кліндаміцином і лінкоміцином існує перехреснастійкість.При одночасному застосуванні з аміноглікозидамиспектр протимікробної активності розширюється.Внаслідок наявності у препараті властивостейблокатора нейром’язової передачі кліндаміцин може посилювати дію міорелаксантів(тубокурарин, панкуронію галогенід), що обов’язково слід враховувати в разіхірургічного втручання.

Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей місці притемпературі не вище 25°С. Термін придатності – 5 років.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z