Загружается, подождите...

Цитрамон екстра (Citramon extra)


основні фізико-хімічні властивості: таблетки білого або майже білого кольору зплоскою поверхнею, фаскою і рискою, на поверхні допускається мармуровість;

склад: 1 таблетка містить парацетамолу 0,5 г у перерахуванні на 100 % сухуречовину; кофеїну 0,05 г у перерахуванні на 100 % суху речовину;допоміжні речовини: целюлоза мікрокристалічна , метилцелюлоза,кроскармелоза натрію, повідон, кальцію стеарат.

Форма випуску. Таблетки.

Фармакотерапевтична група. Аналгетики-антипіретики. Парацетамол, комбінаціїбез психолептиків. Код АТС N02B E51.

Фармакологічні властивості.Фармакодинаміка. Цитрамон Екстра – комбінований препарат, дія якоговизначається компонентами, що входять до його складу.Парацетамол – ненаркотичний аналгетик. Блокує ЦОГ тільки в центральнійнервовій системі, впливаючи на центри болю і терморегуляції (у збудженихтканинах клітинні пероксидази нейтралізують вплив парацетамолу на ЦОГ), щопояснює практично повну відсутність протизапального ефекту. Відсутність впливуна синтез простагландинів у периферичних тканинах зумовлює відсутність у ньогонегативного впливу на водно-сольовий обмін (затримка натрію і води) і слизовуоболонку шлунково-кишкового тракту. Можливість утворення метгемоглобіну ємалоймовірною.Кофеїн блокує центральні і периферичні аденозинові рецептори. Гальмуєактивність фосфодиестерази в центральній нервовій системі, серці,гладеньком’язових органах, скелетних м’язах, жировій тканині, сприяєнакопиченню в них цАМФ і цГМФ. Стабілізує передачу нервового збудження вдофамінергічних синапсах, β-адренергічних синапсах гіпоталамуса і довгастогомозку, холінергічних синапсах кори і довгастого мозку, норадренергічнихсинапсах. Чинить прямий збуджуючий вплив на центральну нервову систему. Регулюєі підсилює процеси збудження в корі головного мозку, дихальному ісудиноруховому центрі, активує умовні рефлекси і рухову активність. Підвищуєрозумову і фізичну працездатність, стимулює психічну діяльність, укорочує часреакцій, тимчасово зменшує стомлюваність і сонливість. Периферичні ефектипрепарату такі: частішання і поглиблення дихання; збільшення скоротностіміокарда і частоти серцевих скорочень; підвищення артеріального тиску пригіпотензії (не змінює нормальний артеріальний тиск); розширення бронхів,жовчних шляхів, артеріол скелетних м’язів, серця, нирок; зниження агрегаціїтромбоцитів; помірний діуретичний ефект; стимуляція секреції залоз шлунка;підвищення основного обміну; посилення глікогенолізу (спричинює гіперглікемію).Кофеїн потенціює дію парацетамолу, підвищує його жарознижуючу йаналгезуючу дію.Фармакокінетика. У парацетамолу спостерігається висока абсорбція,зв’язок з білками плазми крові складає 15 %. Час досягнення максимальноїконцентрації в плазмі крові становить 20-30 хвилин. Проникає крізьгематоенцефалічний бар’єр. Менше 1 % від прийнятої матір’ю, що годує груддю,дози парацетамолу проникає в грудне молоко. Терапевтично ефективна концентраціяпарацетамолу в плазмі досягається при його застосуванні в дозі 10-15 мг/кг.Метаболізується в печінці: 80 % прийнятого парацетамолу вступає в реакціїкон’югації з глюкуроновою кислотою і сульфатами з утворенням неактивнихметаболітів; 17 % піддається гідроксилюванню з утворенням активних метаболітів,що кон’югують із глутатіоном і утворюють неактивні метаболіти. Принедостатності глутатіону ці метаболіти можуть блокувати ферментні системигепатоцитів і спричинювати їх некроз. Період напіввиведення парацетамолустановить 2-3 години. Виводиться нирками (3 % у незміненому вигляді).Кофеїн має гарну абсорбцію, що відбувається на всьому протязікишечнику. Максимальна концентрація кофеїну в плазмі крові становить 1,58-1,76мг/л, а його період напіввиведення – 3,9-5,3 години (іноді – до 10 годин).Метаболізується в печінці (основна частина деметилюється й окислюється) зутворенням 5 метаболітів. Виводиться із сечею (10 % у незміненому вигляді).У хворих літнього віку знижується виведення парацетамолу і кофеїну ізбільшується період їх напіввиведення.

Показання для застосування. Слабкий або помірний больовий синдромі, а також якжарознижувальний засіб при пропасниці різної етіології (мігрень, головний біль,зубний біль, невралгія, міалгія, артралгії, первинна дисменорея, а також призастудних захворюваннях і грипі).

Спосіб застосування та дози. Цитрамон Екстра застосовують перорально.Призначають дорослим по 1 - 2 таблетки 2-3 рази на день. Максимальна добовадоза становить 6 таблеток у 3 прийоми. Курс лікування залежить від ефективностітерапії і, як правило, не перевищує 7 днів.Дітям Цитрамон Екстра у даній лікарській формі призначається з6-річного віку, по 1 таблетці на прийом. Інтервал між прийомами – не менше 6годин.

Побічна дія. При застосуванні таблеток Цитрамон Екстра в окремиххворих може спостерігатися незначне короткочасне підвищення артеріальноготиску, тахікардія, що минають самостійно після припинення лікування препаратом.Алергійні реакції: шкірний висип, ангіоневротичний набряк, кропив’янка.Диспептичні розлади (у т.ч. нудота, епігастральний біль). Іноді можливовиникнення гемолітичної анемії, тромбоцитопенії.

Протипоказання. Гіперчутливість до компонентів препарату. Печінковаі/або ниркова недостатність, епілепсія, дефіцит глюкозо-6-фосфатдегідрогенази,захворювання крові.

Передозування. Симптоми: блідість шкірних покривів, анорексія,нудота, блювання, гепатонекроз (вираженість некрозу внаслідок інтоксикаціїпрямо залежить від ступеня передозування), підвищення активності “печінкових”трансаміназ, збільшення протромбінового часу, розгорнута клінічна картинаушкодження печінки виявляється через 1-6 днів.Лікування. Введення донаторів SH-груп і попередників синтезу глютатіону(метіоніну) через 8-9 годин після передозування і N-ацетилцистеїну – через 12годин. Для запобігання пізній гепатотоксичній дії роблять промивання шлунка.

Особливості застосування. Надмірне вживання кофеїнвмісних продуктів (кава,чай) на фоні лікування може спричиняти симптоми передозування. При тривалому(більше тижня) лікуванні необхідний контроль картини периферичної крові іфункціонального стану печінки. Без консультації лікаря пацієнт може прийматипрепарат не більш 3 днів при лікуванні пропасного синдрому і 5 днів – больовогосиндрому. Може змінити результати аналізів допінг-контролю спортсменів.Утруднює встановлення діагнозу при гострому абдомінальному больовому синдромі.У хворих на атопічну бронхіальну астму, полінози існує підвищений ризикрозвитку реакцій гіперчутливості. У період лікування необхідно утримуватися відвживання алкогольних напоїв через підвищення ризику розвитку гепатотоксичності.При тривалому застосуванні у великих дозах можливі: гепатотоксичність,нефротоксичність, панцитопенія.З обережністю препарат необхідно застосовувати в період вагітності, підчас годування груддю, пацієнтам з уродженою гіпербілірубінемією (синдромиЖильбера, Дубіна-Джонсона і Ротора).

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Барбітурати, фенітоїн, етанол, рифампіцин,фенілбутазон, трициклічні антидепресанти й інші стимулятори мікросомальногоокислювання збільшують продукцію гідроксильованих активних метаболітів,зумовлюючи можливість розвитку тяжких інтоксикацій при невеликих передозуванняхпрепарату. Інгібітори мікросомального окислювання (циметидин) знижують ризикгепатотоксичної дії Цитрамону Екстра. Під впливом парацетамолу час виведенняхлорамфеніколу збільшується в 5 разів. При тривалому прийомі парацетамол можепідсилити дію антикоагулянтів (похідних дикумарину). Кофеїн прискорюєвсмоктування ерготаміну. Одночасний прийом парацетамолу і етанолу підвищуєризик розвитку гепатотоксичних ефектів і гострого панкреатиту. Препаратпідсилює дію інгібіторів МАО і знижує ефективність урикозуричних препаратів.Метоклопрамід і домперидон збільшують, а колестирамін знижує всмоктуванняпрепарату.

Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей місці, воригінальній упаковці, при температурі не вище 25 °С.Термін придатності – 3 роки.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z