Загружается, подождите...

Цитрамон-5 (Cіtramonum-5)


основні фізико-хімічні властивості: таблетки світло-коричневого кольору звкрапленнями, з плоскою поверхнею, з рискою і фаскою, із запахом какао;

склад: кислота ацетилсаліцилова 240 мг, парацетамол 180 мг, кофеїн 30 мг (уперерахунку на суху речовину), кислота аскорбінова 20 мг, кислота лимонна 5 мг;допоміжні речовини: крохмаль картопляний, повідон, кальцію стеарат,какао.

Форма випуску. Таблетки.

Фармакотерапевтична група. Ацетилсаліцилова кислота, комбінації безпсихолептиків. Код АТС N02B A51.

Фармакологічні властивості.Фармакодинаміка. Препарат проявляє протизапальну, аналгезуючу тажарознижуючу дію за рахунок складових, що входять до таблеток Цитрамон-5(ацетилсаліцилова кислота та парацетамол). Механізм дії ацетилсаліциловоїкислоти пов’язаний з пригніченням активності циклооксигенази основного ферментуметаболізму арахідонової кислоти, що є попередником простагландинів, яківідіграють головну роль у патогенезі запалення, болю та гарячки. Вираженааналгезуюча дія ацетилсаліцилової кислоти зумовлена двома механізмами:периферичним (опосередковано, через пригнічення синтезу простагландинів) іцентральним (зумовленим інгібуванням синтезу простагландинів у центральній і периферичнійнервовій системі). Жарознижуюча дія реалізується за рахунок зменшення синтезупростагландинів і зменшення їх впливу на центри терморегуляції. Незворотнєпорушення синтезу в тромбоцитах тромбоксану А2 зумовлює антиагрегаційну діюацетилсаліцилової кислоти. Парацетамол має слабку протизапальну дію. Механізмйого дії пов’язаний з пригніченням синтезу простагландинів та з переважнимвпливом на центри терморегуляції в гіпоталамусі. Комбіноване застосування обохпрепаратів призводить до посилення ефектів. Кофеїн, аскорбінова і лимоннакислоти забезпечують підвищення біодоступності нестероїдних протизапальнихзасобів.Фармакокінетика. Не вивчалась

Показання для застосування. Слабкий або помірний больовий синдром:головний або зубний біль, біль при первинній дисменореї; мігрень, артралгія,невралгія, особливо запального походження (фронтит, гайморит, ревматичнізахворювання), а також при хворобах, що супроводжуються гіпертермією різноїетіології (як жарознижувальний засіб).

Спосіб застосування та дози. Цитрамон - 5 призначають по 1 таблетці 2- 3рази на добу після їди. Вища добова доза становить 6 таблеток (у 3 прийоми).Курс лікування залежить від ефективності терапії і, як правило, не повиненперевищувати 10 днів.

Побічна дія. Побічні ефекти характерні для складових, що входятьдо Цитрамону-5. Можуть виникнути ускладнення з боку травної системи: нудота, блювання,анорексія, біль в епігастрії, діарея; у поодиноких випадках ерозивно-виразковіураження або кровотечі з верхніх відділів шлунково-кишкового тракту, порушенняфункції печінки.З боку ЦНС: при тривалому застосуванні можливі запаморочення, головнийбіль, оборотні порушення зору, шум у вухах.З боку системи кровотворення: рідко тромбоцитопенія, анемія.З боку системи згортання крові: іноді геморагічний синдром, подовженнячасу кровотечі.З боку сечовидільної системи: рідко порушення функції нирок. Алергічні реакції: рідко шкірні висипання, набряк Квінке, бронхоспазми,як наслідок прийому препарату, формування бронхіальної астми і тріади (еозинофільнийриніт, рецидивуючий поліпоз, гіперпластичні синусити), посилення симптомівзастійної серцевої недостатності.Тривале застосування препарата та прийом великих доз може викликатигепатотоксичну дію, нейтропенію, лейкопенію, агранулоцитоз, зрідка алергічніреакції.

Протипоказання. Ерозивно-виразкові ураження шлунково-кишковоготракту у фазі загострення, наявність в анамнезі алергічних захворювань(кропивниця, риніт), які викликані прийомом ацетилсаліцилової кислоти та іншихнестероїдних протизапальних засобів, гемофілія, геморагічний діатез,гіпопротромбінемія, авітаміноз Д2, виражені порушення функціїпечінки та нирок, І і ІІІ триместри вагітності, лактація, підвищена чутливістьдо ацетилсаліцилової кислоти та до інших саліцилатів. При хронічно активномуалкоголізмі застосування препарату протипоказане. Цитрамон-5 не призначають якжарознижуючий засіб дітям молодше 18 років при грипі та вітряній віспі узв’язку з великою небезпекою розвитку синдрому Рейє.

Передозування. Може виникнути після прийому великої дози чи притривалому застосуванні Цитрамону-5. Найбільший ризик розвитку хронічноїінтоксикації відзначається в осіб літнього віку при застосуванні понад 100мг/кг/добу в перерахунку на ацетилсаліцилову кислоту. Початкові симптомиотруєння: нудота, блювання, шум у вухах, загальне нездужання, гарячка. Більштяжкі характеризуються розвитком ступору, появою судом, розвитком коми,набряком легень, нирковою недостатністю.Лікування: виклик блювання, призначення активованого вугілля іпроносних, олуження сечі (внутрішньовенна інфузія натрію гідрокарбонату), принабряку легень – штучна вентиляція легень сумішшю, яка збагачена киснем; длялікування набряку мозку застосовують гіпервентиляцію або осмотичний діурез.

Особливості застосування. З обережністю застосовують для лікування пацієнтівіз захворюваннями печінки і нирок, при бронхіальній астмі, ерозивно-виразковихвиразках і кровотечах ШКТ в анамнезі, при підвищеній кровоточивості чи приодночасному проведенні протизапальної терапії. Ацетилсаліцилова кислота, щовходить у склад препарату, навіть у невеликих дозах зменшує виведення сечовоїкислоти з організму, що може стати причиною гострого нападу подагри у пацієнтівз чутливістю до неї. Не рекомендується застосовувати без консультації лікаряЦитрамон-5 більше 5 днів як аналгезуючий і 3 дні як жарознижуючий засіб. Припорушенні функції нирок і печінки інтервал між прийомами повинен бути не менш 8годин. Під час лікування препаратом необхідно відмовитися від прийому алкоголю.При тривалому застосуванні необхідний контроль за системою згортання крові таза рівнем гемоглобіну.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Визначається складовими, що входять доЦитрамону-5. Препарат посилює дію інших НПЗЗ, гепарину, непрямихантикоагулянтів, метотрексату. Добре поєднується з кислотою ацетилсаліциловою,ібупрофеном, диклофенаком. Ефекти потенціюються у поєднанні з кодеїном,кислотою аскорбіновою, скополаміном, хлорфенаміном, пропіфеназоном.При одночасному застосуванні з антацидами, що містять солі магнію абоалюмінію, сповільнюється і погіршується всмоктування ацетилсаліцилової кислоти.Одночасний прийом з глюкокортикоїдами підвищує ризик виникненняерозивно-виразкових ушкоджень ШКТ. Препарат послаблює дію діуретиків, антигіпертензивних, а такожпротиподагричних засобів, що сприяють виведенню сечової кислоти. Підвищуєконцентрацію дигоксину, барбітуратів і солей літію в плазмі крові. Одночасне застосування Цитрамону-5 з трициклічними антидепресантами,барбітуратами, протисудомними засобами, рифампіцином, алкоголем значно підвищуєризик гепатотоксичних ускладнень.

Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей, сухому,захищеному від світла місці, при температурі не вище 25 °С. Термін придатності- 2 роки.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z