Загружается, подождите...

Аспетер (Aspeter)


міжнародна та хімічна назви: acidum acetylsalicylicum;саліциловий ефір оцтової кислоти;

основні фізико-хімічні властивості: таблетки білого кольору,верхня і нижня поверхні яких опуклі. На одну з поверхонь нанесені риска танаписи “А” та “325”;

склад: 1 таблетка міститьацетилсаліциловоїкислоти 0,325 г;допоміжні речовини:целюлозамікрокристалічна, натрію кроскармелоза, аеросил, кислота стеаринова.

Форма випуску. Таблетки.

Фармакотерапевтична група. Аналгетики та антипіретики.Код АТС N02B A01.

Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка.Аспетермає жарознижувальну, аналгетичну, протизапальну та антитромботичну дії,характерні для ацетилсаліцилової кислоти. В основі механізму дії Аспетеру єінактивація ферменту циклооксигенази, внаслідок чого порушується синтезпростагландинів, простацикліну і тромбоксану. В результаті зменшення продукціїпростагландинів знижується пірогенний вплив простагландинів на центритерморегуляції. Зменшується сенсибілізуючий вплив простагландинів на чутливінервові закінчення (що призводить до зниження їх чутливості до медіаторівболю). Необоротне порушення синтезу у тромбоцитах тромбоксану А2обумовлює антиагрегатну дію ацетилсаліцилової кислоти.Фармакокінетика.Всмоктуванняацетилсаліцилової кислоти з шлунково-кишкового тракту відбувається швидко таповністю. Максимальний рівень концентрації в плазмі крові досягається через10-20 хв. Ступінь зв’язування з білками плазми крові залежить від концентраціїта становить 49-70 %. Ацетилсаліцилова кислота на 50 % від введеної дозиметаболізується при первинному проходженні крізь печінку. Виводиться у виглядіметаболітів нирками. Період напіввиведення (Т1/2) саліциловоїкислоти становить 20 хвилин. Проникає крізь гематоенцефалічний бар’єр, успиномозкову рідину, синовіальну рідину, потрапляє в грудне молоко.

Показання для застосування. Аспетер застосовують прибольовому синдромі середньої та слабкої інтенсивності різного генезу,гарячкових станах, у тому числі при гострих респіраторних інфекціях,ревматичних хворобах, як антиагрегаційний засіб при нестабільній стенокардії,гострому інфаркті міокарда, для профілактики повторного інфаркту міокарда,профілактики тромбозів й емболій, профілактики минущих порушень мозковогокровообігу та ішемічних інсультів, профілактики тромбозів коронарних артерій,тривалої профілактики мігрені.

Спосіб застосування та дози. Приймають внутрішньо післяїжі, запиваючи молоком або великою кількістю води.При лікуваннібольового синдрому та гарячкового стану - разова доза для дорослих складає 1-2таблетки, добова – до 8 таблеток, для дітей віком старше 4 років разова доза –0,5–1 таблетка, добова – 1-4 таблетки. Разову дозу при необхідності можливоприймати 3 рази на добу з інтервалом у 4-8 годин. Для профілактики і лікуванняоборотних порушень мозкового кровообігу препарат призначають у добовій дозі150-300 мг. Для профілактики інфаркту міокарда середня добова доза складає150-300 мг. Добову дозу препарату рекомендують приймати у 3 прийоми. Тривалістькурсу лікування визначає лікар.

Побічна дія.З боку шлунково-кишкового тракту: спостерігаютьсябольові відчуття в животі, мікрогеморагії, нудота, блювання, пронос, неприємнівідчуття у шлунку, ерозивно-виразкові ушкодження шлунка, шлункові кровотечі,порушення функції печінки;з боку кровотворної системи: тромбоцитопенія,анемія; з боку сечовивідної системи: порушення функціїнирок;алергічні реакції: шкірний висип, свербіж,кропив’янка;з боку обміну речовин: гіпоглікемія.

Протипоказання. Аспетер протипоказаний призниженому зсіданні крові, гемофілії, геморагічному діатезі, ерозивно-виразковихушкодженнях шлунково-кишкового тракту, дефіциті глюкозо-6-фосфатдегідрогенази,порушеннях функції і захворюваннях нирок та печінки, в період вагітності, припідвищеній чутливості до ацетилсаліцилової кислоти та інших саліцилатів.

Передозування. При інтоксикації легкогоступеня можуть з’явитися нудота, блювання, біль в епігастральній ділянці, атакож відчуття шуму у вухах, запаморочення, головний біль, зниження гостротизору і слуху (особливо у дітей та хворих похилого віку). При значному передозуваннівідзначається сплутаність свідомості, сонливість, колапс, тремтіння, задишка,ядуха, зневоднення, гіпертермія, кома, лужна реакція сечі, метаболічний ацидоз,дихальний алкалоз, порушення вуглеводного обміну. Летальна дозаацетилсаліцилової кислоти для дорослих - понад 10 г, для дітей – 3 г. Залежновід стану кислотно-основної рівноваги та електролітного балансу проводятьінфузійне введення розчинів натрію гідрокарбонату, натрію цитрату або натріюлактату.

Особливості застосування. Аспетер з обережністю та заумови постійного нагляду лікаря призначають пацієнтам з бронхіальною астмою;при одночасній терапії антикоагулянтами (похідними кумарину та гепарину); припідвищеній чутливості до нестероїдних протизапальних засобів, при виразковійхворобі шлунка та дванадцятипалої кишки; при захворюваннях нирок, при тяжкихпорушеннях функції печінки. При проведенні тривалої терапії або призастосуванні препарату у високих дозах потрібен нагляд лікаря та регулярнийконтроль часу зсілості крові і рівня гемоглобіну в крові. При триваломубезконтрольному застосуванні аналгетиків, особливо при комбінації декількохпрепаратів, можуть виникнути серйозні порушення функції нирок, в окремихвипадках - нефропатія. При застосуванні Аспетеру перед хірургічним (абостоматологічним) втручанням слід повідомити про це лікаря.У дітей та підлітків: для лікування пропасниціАспетер треба застосовувати під контролем лікаря.У період лактації: при прийомі Аспетеру у дозібільше 325 мг/ на добу грудне вигодовування слід припинити, оскільки більшакількість саліцилатів та продуктів їх метаболізму потрапляє в грудне молоко.

Взаємодія з іншими лікарськимизасобами. Аспетерпосилює дію антикоагулянтів (гепарин та ін.), нестероїдних протизапальнихзасобів (ібупрофен, диклофенак та ін.) та протиревматичних засобів, діюпероральних гіпоглікемічних препаратів, метотрексату, трийодтироніну. Приодночасному застосуванні з глюкокортикоїдами (дексаметазон та ін.) та етаноломпідвищується імовірність ульцирогенної дії препарату, посилюється ризиквиникнення шлунково-кишкових кровотеч. Аспетер підвищує концентрацію дигоксину,барбітуратів (барбітал), солей літію у плазмі крові. Препарат послаблює діюдіуретиків і урикозуричних засобів, гіпотензивних препаратів. Призначенняантацидних засобів (ранітидин та ін.) на фоні лікування препаратом (особливо удозах вище 3 г для дорослих і 1,5 г для дітей) може сприяти зниженню високогорівня саліцилатів у крові.

Умови та термін зберігання. Зберігати в сухому,захищеному від світла місці. Зберігати у недоступному для дітей місці.Термін придатності 3 роки.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z