Загружается, подождите...

Аскорбінова кислота -здоров'я (Ascorbic acid –zdorovye)


міжнародна і хімічна назви: ascorbic acid; L-аскорбінова кислота;

основні фізико-хімічні властивості: 5% розчин – прозорий безбарвний або злегкажовтуватий розчин; 10% розчин – прозорий жовтуватий розчин;

склад: 1 мл розчину містить кислоти аскорбінової (у перерахуванні на 100%речовину) 50 мг або 100 мг;допоміжні речовини: натрію гідрокарбонат, натрію метабісульфіт,динатрію едетат (Трилон Б), вода для ін’єкцій.

Форма випуску. Розчин для ін’єкцій.

Фармакотерапевтична група. Вітаміни. Кислота аскорбінова (Вітамін С). Код АТС A11G A01.

Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка.Метаболічний,антиоксидантний засіб, що регулює окислювально-відновні процеси. Регулюєтранспорт водню в багатьох біохімічних реакціях, поліпшує використання глюкозив циклі трикарбонових кислот, бере участь в утворенні тетрагідрофолієвої кислотита регенерації тканин, синтезі стероїдних гормонів, колагену, проколагену.Підтримує колоїдний стан міжклітинної речовини і нормальну проникністькапілярів (пригнічує гіалуронідазу). Активує протеолітичні ферменти, береучасть в обміні ароматичних амінокислот, пігментів і холестерину, сприяєнакопиченню в печінці глікогену. За рахунок активації дихальних ферментів впечінці посилює її детоксикуючу й білковоутворюючу функції, підвищує синтезпротромбіну. Поліпшує жовчоутворення, відновлює зовнішньосекреторну функціюпідшлункової залози та інкреторну – щитовидної. Регулює імунологічні реакції(активує синтез антитіл, С3-компонента комплемента, інтерферону),сприяє фагоцитозу, підвищує опірність організму інфекціям. Оказує протизапальнуі протиалергічну дію. Гальмує визволення і прискорює деградацію гістаміну,пригнічує утворення простагландинів та інших медіаторів запалення іанафілаксії. Фармакокінетика. Ендогенна концентрація в плазмі крові в нормістановить приблизно 10-20 мкг/мл. Рівень депо в організмі становить близько 1,5г. Зв’язування з білками плазми становить близько 25%.Легко проникає в лейкоцити, тромбоцити, а потім – у всі тканини;депонується у задній долі гіпофізу, корі надниркових залоз, очному епітелії,проміжних клітинах сім'яних залоз, яєчниках, печінці, мозку, селезінці,підшлунковій залозі, легенях, нирках, стінці кишечнику, серці, м'язах,щитовидній залозі. Метаболізується переважно в печінці у дезоксиаскорбінову ідалі у щавлевооцтову й дікетогулонову кислоти. Незмінний аскорбат і метаболітививодяться нирками, кишечником, а також з потом і грудним молоком.

Показання для застосування. Лікування гіпо- та авітамінозу С.Геморагічний діатез, капіляротоксикоз, геморагічний інсульт, кровотечі; інфекційнізахворювання, інтоксикації, алкогольний й інфекційний делірій, гостра променевахвороба, післятранфузійні ускладнення; захворювання печінки (гострий віруснийгепатит, хронічний гепатит, цироз), шлунково-кишкового тракту (ахілія, пептичнавиразка, ентерити, коліти, гельмінтози), холецистит, наднирковозалознанедостатність (хвороба Аддісона); гемосидероз, меланодермії, еритродермії,псоріаз, хронічні розповсюджені дерматози; рани, що в'яло загоюються, виразки,переломи кісток; дистрофія, фізичні і розумові перевантаження. Як антиоксидант– при атеросклерозі, бронхіальній астмі, дифузних захворюваннях сполучноїтканини (ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, склеродермія).Передозування антикоагулянтів; отруєння сульфаніламідами, барбітуратами,метиловим спиртом, окисом вуглецю, анестезином, аніліном, антабусом, бензолом,діхлоретаном, калію перманганатом, синильною кислотою, талієм, фенолами,хініном, миш'яком, аконітом.

Спосіб застосування та дози. Внутрішньом'язово або внутрішньовенно. Лікувальнідози для дорослих становлять 1 мл 10% або 1–3 мл 5% розчину на добу. Дітямпризначають 1–2 мл 5% розчину. Тривалість лікування визначається індивідуальноз урахуванням характеру патологічного процесу й ефективності терапії. При отруєннях уводять до 60 мл 5% розчину.

Побічна дія. Аскорбінова кислота як правило добре переноситься.При тривалому застосуванні у високих дозах не виключені: пригнічення функціїінсулярного апарату підшлункової залози (гіперглікемія, глюкозурія) і синтезуглікогену, тромбоз, гіперпротромбінемія, тромбоутворення, еритроцитопенія,нейтрофільний лейкоцитоз, дистрофія міокарда, ушкодження гломерулярного апаратунирок, алергічні реакції (у т. ч. анафілактичний шок), підвищення артеріальноготиску. При тривалому застосуванні – утворення сечових каменів, порушення обмінуцинку, міді, підвищення збудливості центральної нервової системи, порушеннясну, розвиток мікроангіопатій.

Протипоказання. Підвищена індивідуальна чутливість до аскорбіновоїкислоти, тромбози, тромбофлебіти.

Передозування. При тривалому застосуванні у високих дозах можливіалергічні реакції, головний біль. У разі виникнення побічної дії необхідноприпинити застосування препарату. Лікування симптоматичне.

Особливості застосування. З обережністю застосовують препарат для лікування упацієнтів з гіперкоагуляцією, при цукровому діабеті, порушеннях функції нирок(гіпероксалатурія, сечокам’яна хвороба в анамнезі та ін.). В період вагітностіта годування груддю застосовують у випадку, коли потенційна користь перевищуєможливий ризик для плода/дитини. Оскільки аскорбінова кислота підвищує абсорбцію заліза, її застосуванняу високих дозах може бути небезпечним для пацієнтів з гемохроматозом,таласемією, поліцитемією, лейкемією і сідеробластною анемією. Пацієнтам звисоким умістом заліза в організмі слід застосовувати аскорбінову кислоту вмінімальних дозах. З обережністю застосовують для лікування пацієнтів з дефіцитомглюкозо-6-фосфатдегідрогенази. Слід з обережністю застосовувати аскорбінову кислоту для лікування упацієнтів з прогресуючим раковим захворюванням, оскільки її застосування можепосилити перебіг хвороби.Під час тривалого лікування необхідний контроль за функцією нирок,артеріальним тиском і рівнем глюкози (особливо при призначенні високих доз). Аскорбінова кислота як відновлювач може змінювати результати різнихлабораторних тестів (вміст у крові глюкози, білірубіну, активності трансаміназ,лактатдегідрогенази).

Взаємодія з лікарськими засобами. Підвищує концентрацію в крові саліцилатів(збільшує ризик кристалурії), етинілестрадіолу, бензилпеніциліну ітетрациклінів, знижує–пероральних контрацептивів. Зменшує антикоагуляційнийефект похідних кумарину. Збільшує загальний кліренс етилового спирту. Препаратихінолінового ряду, кальцію хлорид, саліцилати, кортикостероїди при триваломузастосуванні вичерпують запаси вітаміну С.

Умови і термін зберігання. Зберігати у захищеному від світла місці притемпературі від 15°С до 25°С. Зберігати в недоступному для дітей місці. Термінпридатності – 2 роки.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z