Загружается, подождите...

Глутамінова кислота (Acidumglutamicum)


міжнародна та хімічна назви: Glutamic acid;(S)-2-амінопентан-1,5-дикарбонова кислота;

основні фізико-хімічні властивості: таблетки, вкритіоболонкою, блакитного кольору;

склад: одна таблетка містить кислотиглутамiнової 0,25 г; допоміжніречовини: полівінілпіролідон, кальцію стеарат, кислота стеаринова, крохмалькартопляний, цукор, борошно пшеничне, желатин, віск бджолиний, оліясоняшникова, барвник індигокармін.

Формавипуску. Таблетки, вкриті оболонкою.

Фармакотерапевтична група. Амінокислоти. N07X X10.

Фармакологічні властивості.Фармакодинаміка

. Замінна амінокислота. Береучасть у процесах переамінування амінокислот в організмі. Азот більшості амінокислотпроходить через стадії включення в глутамінову, аспарагінову кислоти чиальфа-аланін. Глутамінова кислота бере участь у білковому і вуглеводномуобмінах, стимулює окислювальні процеси, сприяє знешкодженню та виведенню зорганізму аміаку, підвищує стійкість організму до гіпоксії. Сприяє синтезуацетилхоліну й АТФ, перенесенню іонів калію, відіграє важливу роль у діяльностіскелетних м’язів.Глутамінова кислота належить до нейромедiаторнихамінокислот, які стимулюють передачу збудження в синапсах центральної нервовоїсистеми.Фармакокінетика. Глутаміновакислота добре всмоктується при прийомі внутрішньо. Швидко елімінується з крові,накопичуючись переважно в м’язовій і нервовій тканинах, печінці та нирках,проникає через гематоенцефалічний бар’єр і мембрани клітин. Частковоглутамінова кислота під час всмоктування переамінується до аланіну. Під впливомферменту глутаматдекарбоксилази перетворюється в мозку на медіатор -гамма-аміномасляну кислоту. Близько 4 -7 % її виводиться з сечею в незміненомувигляді, решта утилізується в процесі метаболічних перетворень.

Показання для застосування. Глутамінову кислотупризначають при лікуванні епілепсії, в основному малих нападів з еквівалентами,соматогенних, інволюційних, інтоксикаційних психозів, реактивних станів зявищами депресії, виснаження; при затримці психічного розвитку у дітей, хворобіДауна, дитячих церебральних паралічах, поліомієліті (гострий і відновнийперіоди), при прогресуючій міопатії, для усунення і попередження нейротоксичнихявищ, що можуть виникнути при застосуванні ізоніазиду та інших препаратів групигідразиду ізонікотинової кислоти.

Спосіб застосування та дози. Дорослим призначають уразовій дозі 1 г 2-3 рази на день.Дітям разові дози становлять: у віці 3-6 років –0,25 г, 7-9 років - 0,5-1 г; у віці 10 років і більше – по 1 г. Кратністьприйому - 2-3 рази на день.При олігофренії призначають по 0,1-0,2 г на кг маситіла хворого протягом декількох місяців.Приймають за 15-30 хвилин до їди, при розвиткудиспепсичних явищ - під час чи після їди. Курс лікування від 1-2 до 6-12місяців.

Побічна дія. Звичайно Глутаміновакислота добре переноситься. Можливі блювання, рідкі випорожнення, збудженняцентральної нервової системи.При тривалому застосуванні можливе зниження вмістугемоглобіну, лейкопенія.

Протипоказання. Гарячкові стани, підвищеназбудливість, різко виражені психотичні реакції, захворювання органівкровотворення, печінки, нирок, травного тракту. Дитячий вік до 3 років.

Передозування. Можливе посилення проявівописаних побічних дій.

Особливості застосування. Під час лікування необхідносистематично досліджувати сечу і кров. При виникненні побічних ефектіврекомендується зменшення дози препарату. Глутамінову кислоту застосовують такождля зняття нейротоксичних явищ, пов’язаних з прийомом інших препаратів.Після прийому Глутамінової кислотислід прополоскати рот слабким розчином натрію гідрокарбонату.

Взаємодія з іншими лікарськимизасобами.У комбінації з тіаміном і піридоксином Глутамінову кислоту використовують дляпопередження та лікування нейротоксичних явищ, обумовлених препаратамигідразиду ізонікотинової кислоти (ізоніазид, фтивазид та ін.). При міопатії і м’язовій дистрофії Глутаміновакислота ефективніша у поєднанні з пахiкарпiном чи глікоколом.

Умови та термін зберігання. У захищеному від світламісці. Зберігати в недоступному для дітей місці. Термін придатності – 4 роки.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z