Загружается, подождите...

Фолієва кислота (Acidumfolicum)


міжнародна та хімічна назви: Folic acid;(2S)-2-[4-[[(2-аміно-4-гідроксиптеридин-6-іл)метил]аміно]бензамідо]глутамінова кислота;

основні фізико-хімічні властивості: таблетки блідо-жовтогокольору, з плоскою поверхнею;

склад: 1 таблетка містить кислотифолієвої 0,001 г; допоміжніречовини: цукор, крохмаль картопляний, кальцій стеариновокислий.

Формавипуску. Таблетки.

Фармакотерапевтична група. Фолієва кислота та їїпохідні. В03В ВО1.

Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Фолієва кислота належить довітамінів групи В і в організмі людини синтезується кишечною мікрофлорою. Якендо-, так і екзогенна фолієва кислота відновлюється до тетрагідрофолієвоїкислоти – коферменту, який необхідний для багатьох процесів метаболізму.Фолієва кислота бере участь у синтезі амінокислот, нуклеїнових кислот,піримідинів, пуринів, обміні холіну. У поєднанні з вітаміном В12(ціанокобаламіном) стимулює процес кровотворення, частково еритропоез.Необхідна для нормального розвитку інших клітин крові, в тому числі утворення ідозрівання мегалобластів. Наслідком дефіциту фолієвої кислоти є гальмуванняпереходу мегалобластичної в нормобластичну фазу кровотворення.При вагітності фолієва кислота захищає організм віддії тератогенних факторів.Фармакокінетика

. Після введення внутрішньоповністю всмоктується у дванадцятипалій кишці та проксимальному відділі тонкоїкишки. Вже через 3-6 годин у крові виявляється близько 98,5 % введеноїкількості препарату. Всмоктуванню фолатів передує їх відновлення у просвітікишок специфічним ензимом дигідрофолатредуктазою. Близько 87 % фолатів, щонадійшли в кров, знаходяться в еритроцитах, 10-13 % - у сироватці крові. Із кровіфолати надходять у печінку, де вони депонуються і зазнають перетворень.Приблизно 50 % введених фолатів виводиться з організму з сечею, решта – зкалом.

Показання для застосування. Фолієву кислотупризначають як стимулятор еритропоезу при макроцитарних гіперхромних анеміях,що викликані дефіцитом фолієвої кислоти, зокрема мегалобластичних, у вагітних,для лікування спру з метою нормалізації гемопоезу, усунення або зменшенняклінічних проявів захворювання. Препарат також застосовують при анемії і лейкопенії,обумовлених іонізуючою радіацією, хімічними речовинами, в тому числі ліками,при анеміях внаслідок резекції шлунка або частини кишечнику, мегалобластичниханеміях, обумовлених туберкульозом останнього і хронічними гастроентеритами(при цих захворюваннях показана і без розвитку анемії), перніціозних анеміях,пелагрі. Препарат призначають для профілактики дефіциту фолієвої кислоти уперіоди вагітності та лактації.

Спосіб застосування тадози.Фолієву кислоту приймають внутрішньо після їди.З терапевтичною метою дорослим призначають по 1(0,001 г) – 2 (0,002 г) таблетки 1-3 рази на день. Добова доза – до 5 (0,005 г)таблеток. Дітям залежно від віку та захворювання препаратпризначають з 3-х років в дозі від ¼ таблетки (0,00025 г) до 2 таблеток (0,002г) на добу. Курс лікування – 20-30 діб.При вагітності доза становить 0,0004 г на день, пригодуванні груддю – 0,0003 г на день.

Побічна дія. Фолієва кислота звичайнодобре сприймається, але іноді можливі алергічні реакції, які усуваються при відмініпрепарату, зниженні його дози або призначенні протиалергічних засобів.

Протипоказання. Підвищена чутливість доФолієвої кислоти.

Передозування. На сьогодні про випадкипередозування Фолієвої кислоти не повідомлялося.

Особливості застосування. При перніціозній анеміїФолієву кислоту слід призначати тільки разом з ціанокобаламіном, оскільки вона,стимулюючи гемопоез, не попереджує розвиток неврологічних ускладнень; при спру– з аскорбіновою кислотою, ціанокобаламіном.Фолієву кислоту застосовують також разом зпрепаратами заліза; вона входить до складу полівітамінних препаратів.Фолієва кислота неефективнадля терапії апластичної анемії, не запобігає неврологічним ускладненням(фунікулярний мієлоз і т.ін.).Тривалий час приймати препарат нерекомендується (особливо у великих дозах) через можливе зниження концентраціївітаміну В12. Немає посилань на те, що Фолієвакислота може негативно впливати на водіїв та інших людей, що працюють зтехнікою.При лікуванні Фолієвою кислотоюанемій роблять систематично аналіз крові.

Взаємодія з іншими лікарськимизасобами.При одночасному застосуванні з хлорамфеніколом, неоміцином, поліміксинами,тетрациклінами всмоктування Фолієвої кислоти зменшується.При одночасному застосуванні Фолієва кислота зменшуєефекти примідону, ПАСК, сульфасалазину, гормональних контрацептивів для прийомувнутрішньо, хлорамфеніколу, фенітоїну, підвищуючи його метаболізм.

Умови та термін зберігання. В сухому, захищеному відсвітла місці при температурі від 15 до 25оС. Зберігати в недоступному для дітей місці. Термін придатності – 3 роки.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z