Загружается, подождите...

Кислота фолієва (Acidum folicum)


міжнародна та хімічна назви: Acidum folicum; N-[ 4-[ (2-аміно-1,4-дигідро-4-оксо-6-птеридил ) метил ] аміно ] бензоїл-L (+)-глутамінова кислота;

основні фізико-хімічні властивості: таблетки світло-жовтого кольору, з плоскою поверхнеюта фаскою, допускається неоднорідність забарвлення і незначні вкраплення;

склад: 1 таблетка містить кислоти фолієвої 0,001 г;допоміжні речовини: глюкоза кристалічна гідратна або глюкоза, кислотастеаринова, полівінілпіролідон низькомолекулярний.

Форма випуску. Таблетки.

Фармакотерапевтична група. Антианемічні засоби. В03В В01.

Фармакологічні властивості. Фолієва кислота потрібна для нормального утворенняклітин крові. В організмі вітамін Вс відновлюється дотетрагідрофолієвої кислоти - коферменту, необхідного для багатьох процесівметаболізму. Вона потрібна для нормального дозрівання мегалобластів таутворення нормобластів. Стимулює еритропоез, бере участь у синтезі амінокислот(метіоніна, серина та ін.), нуклеїнових кислот, пуринів, піримідинів, а також вобміні холіну. В період вагітності виконує певну захисну функцію відповідно діїтератогенних факторів.Фармакокінетика.Після прийому всередину 100 мг кислоти фолієвоївона через 30 хв надходить до плазми крові і із неї протягом 3 хв 95 % вітамінупотрапляє в тканини. Елімінація здійснюється переважно нирками в незміненомувигляді.

Показання для застосування. Макроцитарна гіперхромна анемія, зумовленадефіцитом фолієвої кислоти. В складі комбінованої терапії таких захворювань:анемії та лейкопенії, зумовлені лікарськими засобами та іонізуючою радіацією;спру; хронічні гастроентерити; туберкульоз кишечника. Профілактика дефіцитуфолієвої кислоти в організмі, в тому числі в періоди вагітності та годуваннягруддю.

Спосіб застосування та дози. Застосовують за призначенням лікаря. кислотуфолієву приймають внутрішньо після їди.З лікувальною метою дорослим призначають по 0,001-0,002 г (1-2мг) 1-3 рази на день. Добова доза – до 0,005 г (5 мг). Дітям призначають вменших дозах, в залежності від віку. Тривалість курсу лікування визначає лікар.Добова потреба у фолієвій кислоті становить для дітей у віці 1-6 місяців – 25мкг, 6-12 місяців – 35 мкг, 1-3 роки – 50 мкг, 4-6 років – 75 мкг, 7-10 років –100 мкг, 11-14 років – 150 мкг, 15 років і після – 200 мкг.Для профілактики фолієвої недостатності, зумовленоїнезбалансованим або незадовільним харчуванням, призначають внутрішньо по 20-50мкг щодня. В період вагітності застосовують по 400 мкг на добу, в періодлактації – по 300 мкг.

Побічна дія. При тривалому вживанні можливе зниженняконцентрації в крові вітаміну В12, а також алергічні реакції, якіусуваються відміною препарату або призначенням протиалергічних засобів.

Протипоказання. Підвищена чутливість до фолієвої кислоти.

Передозування. Дуже високі дози кислоти фолієвої можуть підвищитизбудливість ЦНС і спричинити судоми внаслідок пригнічення активності ГАМК.

Особливості застосування. При лікуванні кислотою фолієвою проводятьсистематичний контроль стану крові. Тривалий прийом препарату не рекомендується(особливо у великих дозах) через можливе зниження концентрації в крові вітамінуВ12.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Кислоту фолієву застосовують у поєднанні зіншими лікарськими засобами: при перніціозній анемії – потрібно призначатитільки в комбінації з ціанокобаламіном, оскільки фолієва кислота, стимулюючигемопоез, не запобігає розвиткові неврологічних ускладнень (фунікулярногомієлоза та ін.), при спру – в поєднанні з кислотою аскорбіновою,ціанокобаламіном, препаратами печінки з проведенням гемотерапії. Приодночасному призначенні цитостатиків знижується ефективність кислоти фолієвої.

Умови та термін зберігання. Зберігати в сухому, захищеному від світла танедоступному для дітей місці. Термін зберігання – 3 роки.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z