Загружается, подождите...

Ацикловір-дарниця (Aciclovir-darnitsa)


міжнародна та хімічна назви: aciclovir;2-аміно-9-[(2-гідроксіетокси)метил]-1,9-дигідро-6Н-пурин-6-он;

основні фізико-хімічні властивості: таблетки білого кольору, з фаскою та рискою;

склад: 1 таблетка містить ацикловіру 0,2г;допоміжні речовини: крохмаль картопляний, повідон kollidon®K25 або plasdone® K25, кальцію стеарат.

Форма випуску. Таблетки.

Фармакотерапевтична група. Противірусні засоби прямої дії для системногозастосування. Код ATC J05A В01.

Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Противірусний препарат, активнийвідносно вірусів герпесу людини, включаючи вірус Herpes simplex 1-го і 2-готипів, вірус Varicella zoster, вірус Епштейна-Барра та цитомегаловірус.Механізм противірусної активності полягає у пригніченні реплікації вірусівшляхом конкурентної взаємодії з вірусною тимідинкіназою, пригніченніДНК-полімерази та блокаді реплікації вірусної ДНК.Фармакокінетика. Всмоктується з шлунково-кишкового тракту не повністю(близько 20% дози, що була прийнята), їжа не впливає на біодоступність.Максимальна концентрація досягається через 1,5-2 год. Зв’язування з білкамиплазми незначне (9-33%). Мало метаболізується печінкою. Проникає крізьгематоенцефалічний та плацентарний бар’єри, виділяється з грудним молоком.Виводиться з організму нирками: 85-90% у незмінному вигляді, 10-15% - у виглядіметаболіту (9-карбоксиметоксиметилгуанін). Період напіввиведення становитьблизько 3 год. При порушенні функції нирок (погіршенні клубочкової фільтрації)період напіввиведення препарату зростає.

Показання для застосування. Профілактика та лікування первинних ірецидивуючих герпетичних уражень шкіри та слизових оболонок, що спричиненівірусами Herpes simplex типів 1 і 2 (у т.ч. генітальний герпес), Varicellazoster (оперізувальний лишай, вітряна віспа), профілактика цитомегаловірусної інфекціїпісля трансплантації кісткового мозку. Препарат застосовують також у складікомплексної терапії при вираженому імунодефіциті, у т.ч. при розгорнутійклінічній картині ВІЛ-інфекції.

Спосіб застосування та дози. Дорослимдля лікування інфекцій, щоспричинені вірусами Herpes simplex типів 1 і 2, препарат призначають по 200 мг,5 разів на добу, кожні 4 години, виключаючи період нічного сну. При вираженомуімунодефіциті (у т.ч. після трансплантації кісткового мозку або при порушеннівсмоктування з кішечнику) – по 400 мг, 5 разів на добу. Курс терапії становитьзвичайно 5 днів, але при тяжких первинних інфекціях може бути тривалішим.Лікування необхідно починати якомога раніше після виникнення інфекції.Для профілактики рецидивів інфекцій, що спричинені вірусами Herpessimplex типів 1 і 2, пацієнтам з нормальним імунним статусом призначають по 200мг, 4 рази на добу, кожні 6 годин або по 400 мг, 2 рази на добу, кожні 12годин. При рецидивах препарат рекомендується призначати вже у продромальнийперіод або при появі перших елементів висипу.Для профілактики інфекцій, що спричинені вірусами Herpes simplex типів1 і 2, пацієнтам з імунодефіцитом препарат призначають по 200 мг, 4 рази надобу, кожні 6 годин. У випадку вираженого імунодефіциту (у т.ч. після трансплантаціїкісткового мозку або при порушенні всмоктування з кишечнику) доза може бутипідвищена до 400 мг, 5 разів на добу. Тривалість профілактичного курсу терапіївизначається тривалістю періоду, коли існує ризик інфікування. Для лікуванняінфекцій, що спричинені вірусом Varicella zoster, препарат призначають по 800мг, 5 разів на добу, кожні 4 години, виключаючи період нічного сну. Курслікування – 7 днів. Для досягнення максимального ефекту препарат необхіднопочати застосовувати якомога раніше після появи висипу. У складі комплексноїтерапії пацієнтів з вираженим імунодефіцитом дорослим препарат призначають по800 мг, 4 рази на добу, кожні 6 годин. Пацієнтам, яки перенесли трансплантаціюкісткового мозку, перед призначенням препарату рекомендується проведення курсувнутрішьовенної терапії ацикловіром протягом 1 місяця. Тривалість пероральногоприйому таблеток ацикловіру становить 6 місяців.Дітям для лікування інфекцій, що спричинені вірусами Herpes simplexтипів 1 і 2, а також для профілактики зазначених інфекцій при імунодефіцитіпрепарат призначають: дітям старше 2 років – дози дорослих, молодше 2 років –половину дози дорослих. Для лікування вітряної віспи: дітям старше 6 років – по800 мг, 4 рази на добу, від 2 до 6 років – по 400 мг, 4 рази на добу, до 2років – по 200 мг, 4 рази на добу. Курс лікування – 5 днів.Для ликування новонароджених препарат незастосовують.При порушенні функції нирок (кліренс креатиніну менше 10 мл/хв) длялікування і профілактики інфекцій, що спричиненіі вірусами Herpes simplex типів1 і 2, препарат призначають по 200 мг, 2 рази на добу, кожні 12 годин. Длялікування вітряної віспи, оперізувальльного герпесу у пацієнтів з вираженимімунодефіцитом при кліренсі креатиніну менше 10 мл/хв – по 800 мг, 2 рази надобу, кожні 12 годин, при кліренсі креатиніну 10-25 мл/хв – по 800 мг, 3 разина добу кожні 8 годин.

Побічна дія. З боку травної системи: рідко - короткочаснепідвищення рівня білірубіну та активності ферментів печінки; в поодинокихвипадках – нудота, блювання, діарея, кишкова коліка. З боку центральної нервової системи: рідко - головний біль, слабкість,у поодиноких випадках – запаморочення, сплутаність свідомості, галюцінації,сонливість, судоми. З боку сечовидільної системи: рідко - невелике збільшення рівнясечовини та креатиніну у крові. З боку системи кровотворення: рідко – незначне зниження гематологічнихпоказників. Алергічні реакції: шкірний висип, кропив’янка, свербіж, пропасниця.

Протипоказання. Вагітність, період лактації, неонатальний період,підвищена чутливість до компонентів препарату.

Передозування. Симптоми: головний біль, неврологічні порушення,задишка, нудота, блювання, діарея, ниркова недостатність, летаргія, судоми,кома. Лікування: підтримка життєво важливих функцій, гемодіаліз.

Особливості застосування. Лікування рекомендується починати при появі першихсимптомів захворювання. Препарат найбільш ефективний у пацієнтів з незміненимімунітетом. У пацієнтів з імунодефіцитом при багаторазових повторних курсахлікування іноді відбувається формування стійкості вірусів доАцикловіру-Дарниця.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Одночасне застосуввання з пробеноцидомуповільнює виведення препарату.

Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей тасухому, захищеному від світла місці, при температурі не вище 25 оС.Термінпридатності – 3 роки.
а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш ю я
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z